Bajden: Ozbiljni sajber napadi mogli bi dovesti do ''pravog oružanog rata''
Vesti, 29.07.2021, 09:30 AM

Američki predsednik Džo Bajden upozorio je da bi sajber napadi koji bi doveli do ozbiljnih posledica mogli eskalirati u „pravi oružani rat“ sa drugom velikom svetskom silom.
Obraćajući se američkoj obaveštajnoj zajednici, Bajden je rekao da će rat sa velikom silom verovatno biti posledica velikog budućeg sajber napada na SAD.
„Znate, videli smo kako sajber pretnje, uključujući napade ransomwareom, mogu da izazovu sve više štete i poremećaje u stvarnom svetu”, rekao je Bajden tokom govora u Nacionalnom centru za borbu protiv terorizma.
Bajdenovi komentari usledili su nakon napada REvil ransomwarea na američkog proizvođača softvera Kaseya koji je uticao na više od 1.500 kompanija koje su korisnici softvera.
Sajber napadi postali su centralna tema razgovora Bajdena sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, posle serije velikih sajber napada - napada na SolarWinds koji je uticao na američke federalne agencije i kompanije, a koji je navodno izveden uz podršku Kremlja, kao i napada na jedan od najvećih američkih naftovoda Colonial Pipeline i prerađivača mesa, kompaniju JBS.
Početkom juna, Bajden je tokom telefonskog razgovora sa Putinom zatražio od ruskog predsednika da preduzme mere protiv ransomware bandi koje deluju sa teritorije Rusije, zapretivši da će SAD preduzeti sve što je potrebno za odbranu svog naroda i infrastrukture od ovih napada.
Bajden je na pomenutom skupu obaveštajaca omalovažio stanje ruske ekonomije pod Putinom, koji “ima pravi problem” koji ruskog predsednika čini opasnim.
„On vlada ekonomijom koja ima nuklearno oružje i naftne bušotine i ništa drugo. Ništa drugo. Njihova ekonomija je - šta? - osma najmanja na svetu sada - najveća na svetu? On zna da je u velikoj nevolji, što čini ga još opasnijim, po mom mišljenju.”
Bajden je rekao i da je Rusija već uključena u kampanje širenja dezinformacija u vezi američkih izbora 2022. godine i da je to „čisto kršenje [američkog] suvereniteta“. Bajden je prilikom poslednjeg susreta sa ruskim predsednikom prošlog meseca u Ženevi upozorio Putina da bi kritična infrastruktura trebalo da bude „van granica“.
Bajden nije prvi koji je zapretio ratom zbog sajber napada. Pre njega, to je učinio i NATO, koji je u saopštenju objavljenom u junu rekao da su sajber napadi u nekim okolnostima uporedivi sa oružanim napadima. NATO je tada rekao da će alijansa od slučaja do slučaja donositi odluku o tome kada će sajber napad dovesti do pozivanja na član 5. Prema članu 5 NATO sporazuma, prvi put potpisanog 1949. godine, kada je bilo koji saveznik NATO žrtva oružanog napada, to će se smatrati napadom na sve članice alijanse, koje će teoretski preduzeti sve radnje potrebne za odbranu tog saveznika.
„Saveznici prepoznaju da bi se uticaj određenih zlonamernih kumulativnih sajber aktivnosti u određenim okolnostima mogao smatrati kao oružani napad”, rekao je NATO u saopštenju.

Izdvojeno
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade