Bajden i Putin na samitu G7 o izručenju optuženih hakera

Vesti, 15.06.2021, 11:30 AM

Bajden i Putin na samitu G7 o izručenju optuženih hakera

Diskusija o izručenju optuženih hakera iz Rusije u SAD mogla bi biti na dnevnom redu ove nedelje kada se američki predsednik Džo Bajden bude sastao sa svojim ruskim kolegom na obali Ženevskog jezera u Švajcarskoj.

Ruski predsednik Vladimir Putin je u intervjuu za ruske državne medije u nedelju rekao da će njegova vlada razmotriti mogućnost izručenja optuženih hakera iz Rusije u Ameriku pod uslovom da to učine i SAD. Tokom konferencije za novinare na samitu Grupe sedam (G7), Bajden je rekao da će biti „otvoren“ za ideju da optužene hakere u SAD smatraju odgovornim za kršenje zakona.

Dvojica svetskih lidera treba da se sastanu u sredu, posle dva velika ransomware napada iza kojih navodno stoje hakerske bande iz Rusije - jedan na naftovod u SAD kojim upravlja kompanija Colonial Pipeline, i drugi na kompaniju za preradu mesa JBS.

„Ako postoje zločini počinjeni protiv Rusije a ljudi koji su počinili te zločine se nalaze u Sjedinjenim Državama ja sam za to da se smatraju odgovornim“, rekao je Bajden. „Mislim da je to potencijalno dobar znak i napredak.“

Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan objasnio je kasnije novinarima da Bela kuća nema nameru da „razmenjuje sajber kriminalce sa Rusijom“, preneo je NBC News.

„Ono što je govorio je da, ako Vladimir Putin želi da dođe i kaže:„ Spreman sam da osiguram da sajber kriminalci odgovaraju “, Džo Bajden je potpuno spreman da se pojavi i kaže da će sajber kriminalci odgovarati u Americi, jer već jesu“, rekao je Salivan.

SAD i Rusija nemaju ugovor o ekstradiciji. Američke vlasti mogu da uhapse ruske hakere kada napuste zemlju. U brojnim slučajevima, FBI je sarađivao sa vlastima u zemljama poput Tajlanda, Bugarske, Češke i drugih na hapšenju osumnjičenih ruskih hakera tokom njihovih odmora ili tokom dužeg boravka u drugim zemljama.

Lideri na samitu G7 takođe su pozvali Rusiju da „zaustavi svoje destabilizujuće ponašanje i maligne aktivnosti“ preduzimajući mere protiv grupa koje izvode sajber napade unutar njenih granica.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Komercijalni špijunski softver Graphite korišćen za napade na iPhone uređaje novinara u Evropi

Komercijalni špijunski softver Graphite korišćen za napade na iPhone uređaje novinara u Evropi

Forenzička istraga Citizen Lab-a otkrila je da je Paragonov softver za špijunažu Graphite korišćen u napadima bez klika koji su ciljali Apple iOS... Dalje

Kako Microsoft 365 Copilot hakerima može otkriti vaše tajne podatke

Kako Microsoft 365 Copilot hakerima može otkriti vaše tajne podatke

Firma za sajber bezbednost Aim Labs otkrila je ozbiljan bezbednosni problem, nazvan EchoLeak, koji pogađa Microsoft 365 (M365) Copilot. Ova greška j... Dalje

Evropol upozorava da potražnja kriminalaca za ukradenim podacima „vrtoglavo raste“

Evropol upozorava da potražnja kriminalaca za ukradenim podacima „vrtoglavo raste“

Evropol upozorava da porast potražnje za ukradenim podacima na hakerskim forumima podstiče ekonomiju sajber kriminala izgrađenu na prevarama, ranso... Dalje

Kako sajber kriminalci zloupotrebljavaju ChatGPT u prevarama

Kako sajber kriminalci zloupotrebljavaju ChatGPT u prevarama

OpenAI je otkrio da se aktivno bori protiv široko rasprostranjene zloupotrebe svojih AI alata od strane kriminalnih grupa iz zemalja poput Kine, Rusi... Dalje

Otkriven opasni malver u varalicama za igre

Otkriven opasni malver u varalicama za igre

Unit 42 Palo Alto Networks-a upozorava na Windows malver koji se distribuira putem paketa za varanje u igrama. Reč je o malver Blitz koji je prvi put... Dalje