Besplatni alati iz programa No More Ransom sačuvali žrtvama ransomwarea 650 miliona evra
Vesti, 05.08.2020, 10:30 AM

Više od četiri miliona žrtava napada ransomwarea izbeglo je da plati sajber-kriminalcima preko 650 miliona evra tokom prve četiri godine postojanja Europolove inicijative No More Ransom.
Kada je pokrenuta 2016. godine, No More Ransom inicijativa imala je svega četiri člana, osnivača. No More Ransom nudi besplatne alate za dešifrovanje fajlova na uređajima zaraženim ransomwareom. No More Ransom sada ima 163 partnera iz oblasti kibernetičke bezbednosti, policije i sektora finansijskih usluga.
No More Ransom je objavio besplatne alate za dešifrovanje za više od 140 ransomwarea, koji su preuzeti više od 4,2 miliona puta.
Među najzaslužnijim saradnicima projekta su Emsisoft koji je obezbedio 54 alata za dešifrovanje za 45 ransomwarea, kompanija Kaspersky, koja je osnivač projekta No More Ransom, pet alata za 32 ransomwarea i Trend Micro koji je projektu dao dva alata za dešifrovanje za 27 ransomwarea.
Ostale kompanija koji su inicijativi doprineli sa više alata su Avast, Bitdefender, Check Point, ESET i još jedan osnivač - kompanija McAfee.
No More Ransom sada je dostupan na 36 jezika i ima posetioce iz 188 zemalja širom sveta. Najveći broj posetilaca dolazi iz Južne Koreje, SAD, Brazila, Rusije i Indije.
Iako se No More Ransom pokazao korisnim žrtvama ransomwarea, sam Europol i dalje preporučuje prevenciju kao najbolje sredstvo za zaštitu od napada, naročito imajući u vidu prirodu ransomwarea koji neprekidno evoluira, što znači da postoje mnogi ransomwarei za koje nema besplatnog alate za dešifrovanje i možda ga nikada neće ni biti.
Mere prevencije koje preporučuje Europol uključuju pravljenje rezervnih kopija važnih fajlova koje treba čuvati na sigurnom, dakle van mreže, tako da se u slučaju napada fajlovi mogu odmah preuzeti, bez obzira da li je dostupan alat za dešifrovanje ili ne. Europol takođe preporučuje da korisnici ne preuzimaju programe iz sumnjivih izvora ili otvaraju priloge nepoznatih pošiljalaca, kako ne bi postali žrtve napada ransomwarea. Takođe, primena bezbednosnih ispravki i zakrpa na računarima i mrežama može zaustaviti napade.
Uprkos najboljim namerama i naporima No More Ransom i ostalih inicijativa, za sajber-kriminalce ransomware ostaje vrlo efikasno sredstvo za zaradu, kojim mogu zaraditi stotine hiljada ili čak miliona evra od jednog jedinog napada.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade