Bosna i Hercegovina i Srbija su dve najugroženije evropske zemlje kada je reč o sajber napadima
Vesti, 21.02.2025, 13:30 PM
Kompanija za sajber bezbednost u oblaku Kloudle objavila je rang listu prema kojoj su Bosna i Hercegovina, Srbija i Albanija najugroženije nacije na kontinentu kada je reč o sajber bezbednosti u oblaku, izvestio je Euronews.
Sa ocenom rizika od 71%, najugroženija od svih je Bosna i Hercegovina u kojoj je bilo skoro devet miliona upada u sisteme u oblaku u poslednje dve decenije, zbog čega je u najvećem riziku od sajber napada s obzirom na njenu veličinu. Takođe Bosna i Hercegovina ima najnižu ocenu spremnosti za sajber odbranu.
Nakon Bosne slede Srbija i Albanija, koje imaju ukupan skor rizika od 69% odnosno 67%. Međutim, i Srbija i Albanija imale su mnogo veći nivo spremnosti za odbranu.
Velika Britanija je zauzela četvrto mesto u pogledu ukupnih rizika zbog velikog broja procenjenih propusta u oblaku u poslednje dve decenije - više od milijardu.
Italija je druga velika evropska ekonomija među najugroženijim zemljama, sa skoro 800 miliona procenjenih proboja. Italija, međutim, može da računa na visok nivo spremnosti za odbranu, za koji je dobila 88 od 100 poena.
„Ranjivosti otkrivene u zemljama kao što su Bosna i Hercegovina i Srbija ističu kritične praznine u infrastrukturi sajber bezbednosti na koje treba hitno obratiti pažnju“, rekao je izvršni direktor i osnivač kompanije Kloudle Akaš Mahajan.
„Moramo dati prioritet edukaciji o sajber bezbednosti i primeniti robusne mere zaštite podataka jer se i dalje više oslanjamo na tehnologije u oblaku. To uključuje redovne bezbednosne revizije, programe obuke zaposlenih i usvajanje naprednih tehnologija šifrovanja.“
Foto: Pixabay
Izdvojeno
Vidar 2.0: Majstor digitalne krađe širi se među gejmerima sa GitHuba i Reddita
Istraživači iz Acronis TRU upozoravaju na novu kampanju koja cilja pre svega mlađe gejmere, koristeći lažne varalice za popularne igre poput Fort... Dalje
INTERPOL upozorava: veštačka inteligencija podstiče finansijske prevare širom sveta
Novi izveštaj INTERPOL-a ukazuje na ubrzanu evoluciju globalnih finansijskih prevara, koje postaju sve sofisticiranije zahvaljujući veštačkoj inte... Dalje
Kalendarske pozivnice postaju novi alat za krađu podataka
Sajber kriminalci sve češće zloupotrebljavaju kalendarske pozivnice kako bi zaobišli inbox i direktno isporučili lažne fakture žrtvama, upozora... Dalje
Napadi na Signal naloge širom sveta: hakeri koriste poznate trikove socijalnog inženjeringa
Signal je upozorio na ciljane napade u kojima hakeri preuzimaju korisničke naloge putem socijalnog inženjeringa, dok sama enkripcija i infrastruktur... Dalje
Hakeri na dark webu prodaju alat za zloupotrebu zakrpljene Windows ranjivosti za 220.000 dolara
Na jednom hakerskom forumu na dark webu pojavio se oglas za prodaju eksploita za zakrpljenu Windows ranjivost po ceni od 220.000 dolara, objavljen u d... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





