CD Projekt napadnut ransomwareom, napadači ukrali kod za igre Cyberpunk 2077 i Witcher
Vesti, 10.02.2021, 11:00 AM

Krajem prošle godine korisnici su upozoreni na Android ransomware sakriven u lažnoj verziji video igre Cyberpunk 2077, a sada je poljska firma CD Projekt, koja stoji iza igre Cyberpunk 2077, i sama postala žrtva napada ransomwarea. Navodno su tokom napada kompromitovani neki interni sistemi kompanije.
Napadači su ostavili poruku o otkupnini preteći kompaniji da će, ukoliko ne plati, prodati ili objaviti njene ukradene podatke. Kompanija tvrdi da su napadači ukrali podatke koji pripadaju CD Projektu i šifrovali neke uređaje, ali da je rezervna kopija netaknuta.
Napad se desio u trenutku kada CD Projekt već ima probleme sa Cyberpunk 2077 zbog bagova i problema sa performansama.
Kompanija je na Twitteru potvrdila da je žrtva napada ransomwarea.
CD Projekt je takođe objavio poruku napadača koja je otkrila da su pristupili izvornom kodu mnogih igara, uključujući Gwent, Witcher 3 i Cyberpunk 2077.
Istovremeno je jedan haker na hakerskom forumu na ruskom jeziku objavio skoro 22 GB podataka tvrdeći da pripadaju CD Projektu. On tvrdi da su podaci prikupljeni u napadu na kompaniju i da će uskoro objaviti i drugi deo.
U poruci koju su ostavili napadači se tvrdi da su pristupili neobjavljenoj verziji Witcher 3 i nekim dokumentima koji se odnose na „računovodstvo, administraciju, pravne, HR, odnose sa investitorima i još mnogo toga!“
CD Projekt je izjavio da ne namerava da pregovara sa napadačima. Kompanija je sarađivala sa IT forenzičkim stručnjacima koji istražuju incident. Nadležni organi su takođe obavešteni o napadu.
Kompanija je takođe rekla da je započela vraćanje podataka pomoću rezervne kopije. CD Projekt tvrdi i da podaci korisnika njihovih usluga nisu ugroženi.
Takođe je objavila saopštenje u kome kaže da neće popustiti pred ucenom napadača.
„Nećemo popustiti pred zahtevima niti pregovarati, svesni da bi to na kraju moglo dovesti do objavljivanja kompromitovanih podataka. Preduzimamo neophodne korake da ublažimo posledice curenja podataka, posebno obraćajući se svim stranama koje bi mogle biti pogođene time.“

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade