CryptoLocker nije mrtav, pojavljuju se nove verzije malvera

Vesti, 22.07.2014, 09:28 AM

CryptoLocker nije mrtav, pojavljuju se nove verzije malvera

Kada je prošlog meseca okončana velika policijska akcija “Tovar” protiv bot mreže GameOver Zeus u kojoj su učestvovale policije iz brojnih država predvođene američkim FBI, uz podršku Evropskog centra za sajber kriminal i tehničku podršku nekoliko privatnih kompanija, saopšteno je da je ovom akcijom istovremeno neutralizovan i ozloglašeni ransomware CryptoLocker, koji je za distribuciju koristio infrastukturu GameOver.

Međutim, izgleda da policijska akcija nije mnogo uplašila sajber kriminalce.

I dok sa jedne strane FBI tvrdi da su “svi ili skoro svi” zaraženi aktivni računari oslobođeni iz bot mreže, da je Cryptolocker “nefunkcionalan” i da “ne može da šifruje novoinficirane računare” jer ne može da komunicira sa C&C serverima od kojih dobija instrukcije, kao ni da šalje RSA ključeve nakon šifrovanja, stručnjaci upozoravaju da su se pojavile nove verzije kripto-malvera i da se stvaraju nove mreže zaraženih računara.

Tajler Mofit, analitičar pretnji u kompaniji Webroot, izrazio je sumnje u tvrdnje koje je izneo FBI. On kaže da su u operaciji Tovar zaplenjeni samo serveri za komunikaciju sa računarima zaraženim malverom CryptoLocker koji su bili pod kontrolom jedne grupe kriminalaca koje je predvodio Jevgenij Bogačev koji se sada nalazi na potrenici FBI. Na CryptoLocker koji nije koristio infrastukturu GameOver Zeus i koji komunicira sa drugim C&C serverima ova akcija nije imala uticaja.

Nije samo grupa Jevgenija Bogačeva koristila CryptoLocker, isti maliciozni kod koriste i drugi sajber kriminalci, što znači da su infekcije malverom CryptoLocker i dalje prisutne.

Mofit kaže da su Jevgenij Bogačev i njegova grupa kontrolisali značajan deo Zeus bot mreža u poslu distibucije malvera CryptoLocker, ali da to sigurno nije bila potpuna pa čak ni većinska kontrola. I mnogi drigi sajber kriminalci su u igri, i oni takođe koriste Zeus bot mreže za širenje CryptoLockera.

"Većina autora širi svoje malvere preko bot mreža koje ili oni sami akumuliraju (kao što je to radio Jevgenij) ili samo rentiraju bot mrežu od nekoga kao što je Jevgenij (što je najčešće)”, kaže Mofit. “Tako da sada kada su Jevgenijevi serveri zaplenjeni, autori malvera će jednostavno iznajmljivati neke od mnogih drugih bot mreža koje se još uvek iznajmljuju.”

Šta više, autori malvera nastavljaju da poboljšavaju kod CryptoLockera pa su se pojavili novi ransomwarei kao što su CryptoWall, NewCryptoLocker, DirCrypt i CryptoDefence. Svi ovi malveri su neznatno izmenjeni CryptoLocker. Umesto poznatog interfejsa sa obaveštenjem o zaključanim fajlovima, nove verzije CryptoLockera menjaju pozadinu ekrana i u svakom folderu u kome se nalaze zaključani fajlovi prikazuju instrukcije u txt fajlu koje treba da pomognu korisnicima da otključaju zaražene računare. Novina je i da se kirminalci sada više oslanjaju na Tor mrežu, kada je reč o plaćanju otkupa, očigledno da bi zaštitili svoj identitet, ali i da bi smanjili troškove i tako povećali zaradu.

Najbolji način da se korisnici zaštite od ovakvih pretnji je da prave rezervne kopije važnih podataka koje treba čuvati na sigurnom, tako da i ako se desi infekcija računara nekom ovakvom pretnjom, fajlovi mogu biti vraćeni bez plaćanja kriminalcima.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje

Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje