Dva meseca posle misterioznog nestanka, zloglasni ransomware kartel REvil se vratio
Vesti, 08.09.2021, 12:00 PM

Ozloglašeni ransomware kartel koji je pre dva meseca, nakon velikog napada na proizvođača softvera, kompaniju Kaseya, bez najave prekinuo svoje operacije izgleda da se vratio.
Grupa je koristila ransomware REvil/Sodinokibi za iznuđivanje novca od kompanija kao što su proizvođač Jack Danielsa Brown-Forman i najveći svetski prerađivač mesa JBS.
Prošle godine grupa je tvrdila da je svojim napadima stekla bogatstvo od 100 miliona dolara.
Međutim, činilo se da je osuda nakon julskog napada na Kaseyu, koji je izveden tokom američkog državnog praznika 4. jula, i koji je uticao na hiljade korisnika, primorala grupu da se povuče. Sam napad izazvao je pažnju najviših američkih zvaničnika, a američki predsednik Bajden je naložio obaveštajnim agencijama da sprovedu istragu o ovom napadu.
Neki su i tada spekulisali da se grupa verovatno samo pritajila i da će se verovatno vratiti sa drugačijim imenom, kako bi skinula sa vrata američke vlasti i kompanije koje se bave sajber bezbednošću.
Međutim, izgleda da to nije slučaj, jer je dva meseca nakon gašenja, veb sajt grupe „Happy Blog“ sada ponovo pokrenut. Na ovom sajtu su objavljivani podaci ukradeni od žrtava kojima se vršio pritisak na njih da plate.
Prema rečima istraživača iz Recorded Future i Emsisofta, na veb sajtu se i dalje nalaze iste žrtve koje su bile navedene u vreme gašenja sajta, 13. jula. Pored toga, i REvilov „portal za plaćanja “, gde su žrtve mogle da pregovaraju sa bandom REvil, takođe je vraćen i nalazi se na istoj staroj .onion adresi. Za sada nije poznato da li je grupa započela sa novim napadima.
Neki su u julu spekulisali da je REvilu, za koji se smatra da se nalazi u Rusiji, Kremlj rekao da smanje svoju aktivnost nakon sastanaka na visokom nivou sa zvaničnicima iz Vašingtona.
Bela kuća izdala je tada više saopštenja u kojima je upozorila da zadržava pravo da preduzme mere protiv kriminalnih grupa iz Rusije ako ruska vlada to odbije da učini.

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade