Emailovi proizvođača antivirusa sa zakrpom u prilogu su spam iza koga se krije malver Zeus
Vesti, 22.11.2013, 11:25 AM
Kompanija Sophos upozorila je korisnike na spam emailove koji se šalju u ime različitih proizvođača antivirusa i u kojima je sakriven malver Zeus (Zbot).
Emailovi su veoma slični, razlikuju se samo imena proizvođača antivirusa koji navodno šalju ove emailove, a među njima se nalaze i zvučna imena kao što su AVG, Kaspersky i Microsoft.
I naslovi poruka se ne razlikuju: „Important System Update - requires immediate action“, ispred čega stoji naziv antivirusnog programa koga navodno treba ažurirati zbog zaštite od novog malvera koji kruži internetom, kako piše u emailu.
Korisniku se nalaže da otvori prilog i klikne na "sistemsku zakrpu KB923029", nakon čega će započeti instalacija zakrpe u pozadini. U suštini, ovo je jedino u vezi ovih emailova što nije laž - instalacija se zaista dešava u pozadini, samo što se umesto zakrpe instalira malver.
Iako se u emailovima eksplicitno ne spominje CryptoLocker u Sophos-u veruju da kriminalci računaju na to da su korisnici već nešto načuli o ovom malveru o kome se u poslednje vreme mnogo govori i da će možda zbog toga biti skloniji da pročitaju email i da eventualno otvore prilog.
Nešto kao „system patch KB923029“ ne postoji. Nijedna renomirana kompanija ne bi poslala sigurnosna ažuriranja u prilogu emaila.
U prilogu emaila je ZIP fajl koji sadrži EXE fajl koji se, kada se pokrene, instalira u C:\Documents and Settings\%USER%\Application Data\ pod nasumično odabranim imenom i dodaje se u registry key tako da se program pokreće svaki put kada se pokrene sistem.
Malver ZeuS koji je sakriven u ovim emailovima je poznati Trojanac koji je dizajniran za krađu osetljivih podataka sa zaraženih računara.
Zaključci se sami nameću: ne otvarajte priloge u emailovima koje niste očekivali, ne verujete tvrdnjama da proizvođači sofrvera šalju sigurnosne zakrpe emailom, obratite pažnju na gramatiku i pravopis u emailu koji se predstavlja kao zvanično obaveštenje renomirane kompanije, i ažurirajte softver redovno - ali nikada preuzimajući zakrpe koje vam stignu emailom.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade