Evropa uvodi duže zatvorske kazne za visokotehnološki kriminal

Vesti, 14.06.2011, 10:09 AM

Evropa uvodi duže zatvorske kazne za visokotehnološki kriminal

U svetlu sve učestalijih i posledično ozbiljnijih hakerskih napada, evropske države su postigle saglasnost o uvođenju strožijih kazni za visokotehnološki kriminal, uključujući i pooštravanje kaznene politike prema tvorcima bot (zombi) mreža.

Novi propisi su deo predloga Evropske komisije, koje je u petak usvojio Savet Evrope, i koji će se naći pred evropskim parlamentarcima koji bi trebalo da ih odobre.

Postojeći propisi koji se odnose na visokotehnološki kriminal su iz 2005. godine, i oni pokrivaju krivična dela neovlašćenog pristupa podacima i sistemima.

Jedna od predviđenih kaznenih mera koju bi trebalo da usvoji Evropski parlament je sankiconisanje onih koji razvijaju i snabdevaju druge zlonamernim softverom ili alatkama za stvaranje bot mreža ili krađu lozinki. Prema novom zakonu, nelegalno presretanje kompjuterskih podataka smatraće se takođe krivičnim delom.

Ukoliko se bot mreža koristi za kriminalne svrhe, ili je počinioci koriste za ometanje poslovanja, to će biti otežavajuća okolnost što će za posledicu imati izricanje strožijih kazni za počinioce.

U predlogu Evropske komisije su predstavljeni i zakonski minimumi za najteža krivična dela iz oblasti visokotehnološkog kriminala. Za najteža dela iz oblasti koja je definisana kao opšti sajber kriminal predviđene su kazne u trajanju od najmanje dve godine, dok za prestup koji uključuje veliki broj IT sistema, kao što je formiranje bot mreže, može biti izrečena najstroža kazna u trajanju od najmanje tri godine. Za napade koji su delo organizovanih kriminalnih grupa, kao i za one koji su prouzrokovali ozbiljnu štetu pogađajući IT sisteme od posebnog značaja, predviđena je maksimalna zatvorska kazna u trajanju od najmanje pet godina.

Pored ovoga, namera predlagača zakona je da ojačaju saradnju evropskih država u borbi protiv visokotehnološkog kriminala, te je tako predviđena obaveza država članica Evropske unije da na hitne zahteve obezbede povratne informacije u roku od osam sati kao i da pruže osnovne statističke podatke o visokotehnološkom kriminalu.

Ove mere su rezultat nastojanja evropskih država da se pronađe adekvatniji odgovor za seriju velikih hakerskih napada koji su se dogodili tokom poslednjih nekoliko meseci i koji “imaju potencijal da nanesu ozbiljnu štetu javnim interesima,” navodi se u saopštenju Saveta.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Facebook, Instagram i mnogi drugi veliki sajtovi odbili Appleov trening AI modela sa njihovim podacima

Facebook, Instagram i mnogi drugi veliki sajtovi odbili Appleov trening AI modela sa njihovim podacima

Brojne istaknute novinske kuće i društvene mreže kao što su New York Times, Wired i Instagram odbile su Appleov trening AI modela sa njihovim poda... Dalje

Novi malver Voldemort koristi Google Sheets za sajber špijunažu

Novi malver Voldemort koristi Google Sheets za sajber špijunažu

Istraživači sajber bezbednosti otkrili su novi malver koji koristi Google tabele kao mehanizam za komandu i kontrolu (C2). U kampanji, koju je 5. av... Dalje

Ruski hakeri koriste zakrpljene ranjivosti u Chromeu i Safariju

Ruski hakeri koriste zakrpljene ranjivosti u Chromeu i Safariju

Googleovi istraživači sajber bezbednosti su razotkrili napade u kojima su hakeri koristili sada zakrpljene ranjivosti u Apple Safari i Google Chrome... Dalje

Haker lažirao sopstvenu smrt da bi izbegao plaćanje alimentacije

Haker lažirao sopstvenu smrt da bi izbegao plaćanje alimentacije

Motivi koji stoje iza većine hakerskih napada su novac, krađa podataka, ucena ili sajber špijunaža. Međutim, dešava se da neki hakeri imaju lič... Dalje

Produžen pritvor osnivaču Telegrama

Produžen pritvor osnivaču Telegrama

Francuski sud je produžo pritvor osnivaču Telegrama, rođenom u Rusiji, Pavelu Durovu (39), nakon hapšenja na pariskom aerodromu zbog navodnih prek... Dalje