FBI: Hakeri iz Severne Koreje stoje iza krađe 100 miliona dolara
Vesti, 25.01.2023, 08:30 AM

Američki Federalni istražni biro (FBI) potvrdio je da hakerske grupe Lazarus i APT38, povezane sa Severnom Korejom, stoje iza krađe oko 100 miliona dolara u kriptovaluti koja se dogodila prošle godine.
U junu 2022. kompanija Harmony je objavila da su hakeri ukrali 100 miliona dolara u kriptovaluti u napadu na njen softver “Horizon Bridge” koji se koristi za prenos kriptovaluta između različitih blokčejna.
Od samog početka se sumnjalo da su hakeri koji su izvršili napad povezani sa grupom Lazarus a sada je FBI potvrdio ove sumnje.
„Našom istragom uspeli smo da potvrdimo da su Lazarus grupa i APT38, sajber akteri povezani sa Severnom Korejom, odgovorni za krađu 100 miliona dolara vredne virtuelne valute sa Harmonyjevog Horizon Bridgea, koja je prijavljena 24. juna 2022.“, navodi se u saopštenju FBI.
Agencija je takođe potvrdila da su 13. januara severnokorejski hakeri koristili Railgun, protokol za privatnost, da operu 64 miliona dolara u kriptovaluti ethereum, ukradenoj tokom pljačke juna 2022.
Deo ovog ukradenog ethereuma je naknadno konvertovan u bitcoin. Međutim, neka od ovih sredstava su „zamrznuta, u saradnji sa određenim pružaocima usluga virtuelne imovine“, rekao je FBI.
Lazarus je poznat po napadima na kazina, banke, firme za kriptovalute i odbrambenu industriju Izraela, a veruje se da grupu podržava Pjongjang.
FBI je saopštio da nastavlja „da identifikuje i ometa severnokorejsku krađu i pranje virtuelne valute, koja se koristi za podršku severnokorejskim balističkim projektilima i programima za razvoj oružja za masovno uništenje“.
Veruje se da severnokorejski režim podržava sajber kriminal i da oko 6.000 hakera radi za državu i deluje u više od 150 zemalja. Prema izveštaju američke vojske pod nazivom „Severnokorejske taktike“ objavljenom 2020., navodi se da deset posto severnokorejskog bruto domaćeg proizvoda potiče od sajber kriminala, konkretno od prevara, krađa i ransomwarea.
Naslovna fotografija: David McBee, Pexels

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade