Google Chrome ima nova, jasnija upozorenja za opasne fajlove koje preuzimate sa interneta
Vesti, 25.07.2024, 12:00 PM

Google Chrome će vas od sada upozoravati kada preuzimate rizične fajlove zaštićene lozinkom i prikazivati vam upozorenja sa više informacija o potencijalno zlonamernim preuzetim fajlovima.
Ova nova, detaljnija upozorenja trebalo bi da pomognu korisnicima da brzo saznaju kakva im opasnost preti od svakog fajla preuzetog sa interneta.
Sistem upozorenja koji se oslanja na veštačku inteligenciju koristi informacije o malverima koje potiču iz Googleove Safe Browsing usluge.
Korisnici će sada videti upozorenja koja ih upozoravaju na sumnjive fajlove i na opasne fajlove.
„Ova dva nivoa upozorenja imaju karakterističnu ikonografiju, boju i tekst, kako bi korisnicima olakšala da brzo i pouzdano donesu najbolji izbor za sebe na osnovu prirode opasnosti i Safe Browsing nivoa sigurnosti“, kaže Googleov tim za bezbednost Chromea. „Ova poboljšanja u jasnoći dovode do značajnih promena u ponašanju korisnika, uključujući manje zaobiđenih upozorenja, brže razmatranje upozorenja i sve u svemu, bolju zaštitu od preuzimanja malicioznih fajlova.“
Chrome sada takođe šalje sumnjive fajlove na servere kompanije radi detaljnijeg skeniranja za korisnike sa režimom Poboljšane zaštite (Enhanced Protection) koji je omogućen u Bezbednom pregledanju (Safe Browsing), pružajući tako dodatnu zaštitu.
Kada preuzimaju arhive zaštićene lozinkom (npr. zip, .7z ili .rar), korisnici sa uključenom poboljšanom zaštitom dobijaju upit da unesu lozinku pre slanja fajla na dodatno skeniranje preko Googleove usluge Safe Browsing.
Google kaže da će fajlovi i lozinke za fajlove koji su poslati na njene servere biti izbrisani odmah nakon skeniranja, a svi prikupljeni podaci će se koristiti samo za povećanje zaštite preuzimanja za sve korisnike Chromea.
Od onih koji koriste Chrome u standardnom režimu zaštite će se takođe tražiti da unesu lozinke preuzetih arhiva. Međutim, i fajl i lozinka ostaju na uređaju, a „samo metapodaci sadržaja arhive se proveravaju pomoću Safe Browsinga“, kaže Google. „I u ovom režimu, korisnici su i dalje zaštićeni sve dok je Safe Browsing ranije video i kategorisao malver.“
Ipak, uprkos ovim uveravanjima koja dolaze iz Googlea, mnoge kompanije verovatno neće prihvatiti da njihovi zaposleni daju Chromeu lozinke za arhive zaštićene lozinkom koje sadrže poverljive podatke, da bi sprečile moguće curenje podataka.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade