Google ''belim hakerima'' isplatio 10 miliona dolara za prijavljene greške u njegovim proizvodima i servisima
Vesti, 15.03.2024, 10:30 AM
.jpg)
Google je 2023. isplatio 10 miliona dolara istraživačima bezbednosti koji su otkrili hiljade ranjivosti u njegovim proizvodima i uslugama.
Tehnološki gigant je nagradio više od 600 „belih hakera“ iz 68 zemalja za otkrivanje nedostataka u njegovim sistemima. Najveća pojedinačna nagrada bila je 113.337 dolara.
2022. Google je isplatio 12 miliona dolara za greške koje su te godine prijavljene kompaniji.
Od pokretanja programa nagrada za bagove, 2010. godine, Google je isplatio ukupno 59 miliona dolara istraživačima koji su otkrili ranjivosti u njegovim sistemima.
Programi za nagrađivanje grešaka su poslednjih godina postali ključna komponenta upravljanja ranjivostima u velikim kompanijama. Ovi programi primenjuju koncept grupnog pristupa, u kome se beli hakeri širom sveta pozivaju da pronađu i prijave ranjivosti pre nego što ih otkriju i iskoriste „loši momci“.
Google je isplatio više od 3,4 miliona dolara istraživačima koji su otkrili „izvanredne“ ranjivosti u Androidu. Povećanje maksimalnog iznosa nagrade za kritične ranjivosti na 15.000 dolara dovelo je do većeg fokusa na probleme veće ozbiljnosti, rekao je Google.
Wear OS, verzija Googleovog operativnog sistema Android za pametne satove i druge nosive uređaje, dodat je u program nagrađivanja grešaka 2023. kako bi se „dodatno podstaklo istraživanje nove tehnologije i osigurala bezbednost korisnika“.
Google je 2023. opisao kao „godinu promena i eksperimentisanja“ za svoj program nagrađivanja ranjivosti Chromea (VRP), u okviru kojeg je isplaćeno 2,1 milion dolara za 359 izveštaja o bezbednosnim greškama u Chrome pretraživaču.
Ovo je uključivalo pokretanje programa nagrađivanja za bezbednosnu meru MiraclePtr kako bi se podstaklo istraživanje usmereno ka otkrivanju potencijalnih zaobilaznica za alat.
Google je istakao bugSWAT događaj hakovanja uživo koji se održao prošle godine, sa ciljem da se otkriju ranjivosti u njegovim proizvodima velikog jezičkog modela (LLM), kao što je Gemini. Ovo je rezultiralo isplatama od više od 87.000 dolara za 35 izveštaja.
Google je objavio svoje kriterijume nagrađivanja za prijavljivanje grešaka u AI proizvodima u oktobru 2023. godine, ističući svoju posvećenost poboljšanju bezbednosti sistema veštačke inteligencije.
Foto: Pawel Czerwinski / Unsplash

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade