Google ''belim hakerima'' isplatio 10 miliona dolara za prijavljene greške u njegovim proizvodima i servisima
Vesti, 15.03.2024, 10:30 AM
Google je 2023. isplatio 10 miliona dolara istraživačima bezbednosti koji su otkrili hiljade ranjivosti u njegovim proizvodima i uslugama.
Tehnološki gigant je nagradio više od 600 „belih hakera“ iz 68 zemalja za otkrivanje nedostataka u njegovim sistemima. Najveća pojedinačna nagrada bila je 113.337 dolara.
2022. Google je isplatio 12 miliona dolara za greške koje su te godine prijavljene kompaniji.
Od pokretanja programa nagrada za bagove, 2010. godine, Google je isplatio ukupno 59 miliona dolara istraživačima koji su otkrili ranjivosti u njegovim sistemima.
Programi za nagrađivanje grešaka su poslednjih godina postali ključna komponenta upravljanja ranjivostima u velikim kompanijama. Ovi programi primenjuju koncept grupnog pristupa, u kome se beli hakeri širom sveta pozivaju da pronađu i prijave ranjivosti pre nego što ih otkriju i iskoriste „loši momci“.
Google je isplatio više od 3,4 miliona dolara istraživačima koji su otkrili „izvanredne“ ranjivosti u Androidu. Povećanje maksimalnog iznosa nagrade za kritične ranjivosti na 15.000 dolara dovelo je do većeg fokusa na probleme veće ozbiljnosti, rekao je Google.
Wear OS, verzija Googleovog operativnog sistema Android za pametne satove i druge nosive uređaje, dodat je u program nagrađivanja grešaka 2023. kako bi se „dodatno podstaklo istraživanje nove tehnologije i osigurala bezbednost korisnika“.
Google je 2023. opisao kao „godinu promena i eksperimentisanja“ za svoj program nagrađivanja ranjivosti Chromea (VRP), u okviru kojeg je isplaćeno 2,1 milion dolara za 359 izveštaja o bezbednosnim greškama u Chrome pretraživaču.
Ovo je uključivalo pokretanje programa nagrađivanja za bezbednosnu meru MiraclePtr kako bi se podstaklo istraživanje usmereno ka otkrivanju potencijalnih zaobilaznica za alat.
Google je istakao bugSWAT događaj hakovanja uživo koji se održao prošle godine, sa ciljem da se otkriju ranjivosti u njegovim proizvodima velikog jezičkog modela (LLM), kao što je Gemini. Ovo je rezultiralo isplatama od više od 87.000 dolara za 35 izveštaja.
Google je objavio svoje kriterijume nagrađivanja za prijavljivanje grešaka u AI proizvodima u oktobru 2023. godine, ističući svoju posvećenost poboljšanju bezbednosti sistema veštačke inteligencije.
Foto: Pawel Czerwinski / Unsplash
Izdvojeno
Facebook, Instagram i mnogi drugi veliki sajtovi odbili Appleov trening AI modela sa njihovim podacima
Brojne istaknute novinske kuće i društvene mreže kao što su New York Times, Wired i Instagram odbile su Appleov trening AI modela sa njihovim poda... Dalje
Novi malver Voldemort koristi Google Sheets za sajber špijunažu
Istraživači sajber bezbednosti otkrili su novi malver koji koristi Google tabele kao mehanizam za komandu i kontrolu (C2). U kampanji, koju je 5. av... Dalje
Ruski hakeri koriste zakrpljene ranjivosti u Chromeu i Safariju
Googleovi istraživači sajber bezbednosti su razotkrili napade u kojima su hakeri koristili sada zakrpljene ranjivosti u Apple Safari i Google Chrome... Dalje
Haker lažirao sopstvenu smrt da bi izbegao plaćanje alimentacije
Motivi koji stoje iza većine hakerskih napada su novac, krađa podataka, ucena ili sajber špijunaža. Međutim, dešava se da neki hakeri imaju lič... Dalje
Produžen pritvor osnivaču Telegrama
Francuski sud je produžo pritvor osnivaču Telegrama, rođenom u Rusiji, Pavelu Durovu (39), nakon hapšenja na pariskom aerodromu zbog navodnih prek... Dalje
Pratite nas
Nagrade