Google još jednom pojasnio: ''Čitamo'' vaše emailove da bismo prikazivali relevantnije reklame
Vesti, 15.04.2014, 09:19 AM
Google je u ponedeljak izmenio svoje uslove korišćenja servisa, informišući korisnike o tome da se njihova dolazeća i odlazeća elektronska pošta automatski analizira softverom, između ostalog, i da bi im se prikazivale ciljane reklame.
Najnovijoj verziji uslova servisa dodat je odeljak u kome se objašnjava da se analiza sadržaja korisnika vrši automatski, i da to uključuje i emailove, a da je cilj toga da se korisnicima ponude prilagođeni rezultati pretrage, relevantnije reklame, ali i da se korisnici zaštite od spama i malvera. Analiza sadržaja se obavlja kada se sadržaj šalje, prima i kada je sačuvan.
Iz Googlea ističu da je razlog za izmenu želja kompanije da svoju politiku učini jednostavnijom i jasnijom za korisnike.
Prošlog meseca je američki sud u Kaliforniji odbacio zajedničku tužbu korisnika koja je podneta protiv Googlea zbog navodnog kršenja državnog i federalnog američkog zakona o prisluškivanju komunikacija skeniranjem emailova korisnika. Ipak, sudija Lusi Ko je tada ocenila da Google u svojim uslovima korišćenja servisa i privatnosti nije izričito obavestio tužioce da će Google “presretati emailove za potrebe kreiranja korisničkih profila i prikazivanja ciljanih oglasa”. Moguće je da je Google bio podstaknut ovim komentarom. Kompanija je pred sudom tvrdila da su svi korisnici Gmail servisa potpisali uslove servisa i time se saglasili da će njihovi emailovi biti čitani. Pojašnjavanjem ovog uslova, kompanija verovatno želi da deluje preventivno i da se zaštiti od sličnih problema koji se mogu javiti u budućnosti.
Praksa skeniranja emailova korisnika Gmail servisa je već dugo osporavana od strane grupa koje se bave zaštitom privatnosti korisnika, koje takvu praksu opisuju kao upad u privatnost korisnika.
Googleova praksa skeniranja emailova bila je i predmet kampanje “Don't Get Scroogled by Gmail” konkurentske kompanije Microsoft koja je tvrdila da je njen email servis Outlook.com bolji od Gmaila jer za razliku od Googlea, Microsoft ne pregledava emailove korisnika tražeći ključne reči da bi prikazivao relevantnije reklame korisnicima servisa.
Izdvojeno
Hakeri koriste „čiste“ imejlove i PDF dokumente za krađu Dropbox naloga
Rutinski poslovni imejl o „tenderu“ ili „nabavci“ može delovati dovoljno bezazleno da kliknete bez razmišljanja. Upravo na t... Dalje
Firefox dobija opciju za potpuno isključivanje AI funkcija jednim klikom
Mozilla je najavila novi odeljak u podešavanjima Firefox pregledača koji korisnicima omogućava da u potpunosti isključe sve generativne AI funkcij... Dalje
Aplikacije za upoznavanje ponovo meta hakera, Bumble i Match potvrdili incidente
Kompanije Bumble i Match Group, koje stoje iza popularnih aplikacija za upoznavanje, potvrdile su da su nedavno bile pogođene bezbednosnim incidentim... Dalje
Tužba protiv Mete: da li su WhatsApp poruke zaista nedostupne kompaniji?
Više tužilaca iz različitih delova sveta podnelo je tužbu protiv kompanije Meta pred saveznim sudom u Sjedinjenim Državama, tvrdeći da kompanija... Dalje
Lažni Google oglasi za „Mac cleaner“ šire malver
Istraživači iz kompanije MacKeeper upozorili su na Google oglase koji promovišu lažne „Mac cleaner“ alate i navode korisnike da sami p... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





