Google najavio da uklanja iz Chromea poznatu ikonu katanca
Vesti, 03.05.2023, 09:00 AM

Google je najavio da će ikona katanca, koja je već dugo znak bezbednosti i pouzdanosti veb sajtova, uskoro biti zamenjena novom ikonom koja ne znači da je sajt bezbedan i da mu treba verovati.
Poznata ikona katanca uvedena je kao znak da veb sajt koristi HTTPS enkripciju, ali ona više nije potrebna s obzirom da se više od 99% svih veb sajtova u Google Chromeu sada učitava preko HTTPS-a.
Ovo takođe uključuje veb sajtove koji se koriste u fišing napadima ili u druge zlonamerne svrhe, kada simbol katanca sajber kriminalci koriste kako bi naveli korisnike da misle da su bezbedni od napada.
To je toliko učestalo, da „mnoge organizacije, uključujući FBI, objavljuju eksplicitne smernice da ikona katanca nije (više) pokazatelj bezbednosti veb sajta“, kaže Google.
Poznata ikona će biti zamenjena u Chromeu 117 „varijantom ikone podešavanja“, elementom korisničkog interfejsa koji je obično povezan sa podešavanjima aplikacije, dizajniranim da pokaže da je to stavka na koju se može kliknuti.
Međutim, katanac neće biti u potpunosti uklonjen jer će Google nastaviti da ga prikazuje u podmeniju „podešavanja“ kada je veza sa veb sajtom bezbedna.
Ova novina je prvi put najavljena pre skoro dve godine, u avgustu 2021. godine, kada je kompanija otkrila da indikator bezbednog veb sajta više nije potreban i da će biti uklonjen sa adresne trake Google Chromea.
„Kada je HTTPS bio redak, ikona katanca je skretala pažnju na dodatnu zaštitu koju pruža HTTPS. Danas to više nije tako, a HTTPS je norma, a ne izuzetak, i u skladu s tim smo razvijali Chrome“, rekao je Google .
„Nova ikona bi trebalo da bude dostupna u Chromeu 117, koji će biti objavljen početkom septembra 2023. godine.“
Ikona katanca će takođe biti zamenjena u Google Chromeu za Android u septembru, a biće uklonjena i iz iOS-a.
Google Chrome će naravno nastaviti da upozorava korisnike na nesigurne HTTP veze na svim platformama.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade