Grupa Maze potvrdila da se povlači iz posla
Vesti, 03.11.2020, 09:00 AM

Zloglasna kriminalna grupa koja stoji iza ransomwarea Maze zvanično je juče objavila na svom sajtu da prekida distribuciju ransomwarea i da više neće objavljivati ukradene podatke kompanija.
Glasine da se Maze povlači iz posla pojavile su se prošle nedelje.
To je grupa potvrdila u saopštenju za javnost objavljenom juče pod nazivom „Projekat je zatvoren“. Grupa je rekla da izlaze iz posla i da eventualno korišćenje njihovog brenda i njihovog načina rada treba smatrati prevarom.
“Nikada nismo imali partnere ili zvanične naslednike. Naši stručnjaci ne rade sa bilo kojim drugim softverom”, kaže se u saopštenju. Grupa je istakla da “kartel Maze nikada nije postojao i da ne postoji ni sada. Može se naći samo u glavama novinara koji su o tome pisali“.
BleepingComputer koji je prvi najavio povlačenje grupe je pitao Maze da li bi bili spremni da objave ključeve za dešifrovanje kada zatvore svoj sajt za podršku kao što je to učinjeno sa ransomwareima Crysis, TeslaCrypt i Shade. Grupa nije odgovorila na ovo pitanje.
Ransomware Maze je privukao pažnju javnosti u novembru 2019, kada su kriminalci koji su ga distribuirali ukrali nešifrovane fajlove, a zatim ih javno objavili pošto je ucenjena žrtva odbila da plati. Ubrzo nakon toga, druge grupe koje rade sa ransomwareom počele su da kopiraju ovu strategiju dvostruke iznude, koja je sada postala uobičajena za gotovo sve grupe koje rade sa ransomwareom.
Maze je poznat po napadima na poznate i velike kompanije, organizacije i institucije kao što su Southwire, grad Pensakola, Canon, LG Electronics i Xerox.
Neki od saradnika grupe navodno su prešli na novi ransomware Egregor, kojim su nedavno napadnuti Crytek, Ubisoft i Barnes & Noble.
Veruje se da su Egregor, Maze i ransomware Sekhmet potekli od istog softvera.
U junu 2020. grupa Maze objavila je na svom sajtu informacije o žrtvi jednog drugog ransomwarea pod nazivom LockBit. U to vreme grupa je rekla da sarađuju sa drugim grupama zbog razmene informacija i iskustava.
“Druge grupe tretiramo kao svoje partnere, a ne kao svoje konkurente”, rekla je tada grupa Maze.
Sama grupa je prihvatila termin “ransomware kartel” koji je BleepingComputer koristio opisujući ovu saradnju pa je taj termin i sama koristila na svom sajtu.
Sada Maze tvrdi da je sve ovo izmišljotina i da je „Maze Cartel postojao samo u glavama novinara koji su o tome pisali“.

Izdvojeno
Microsoft uvodi podršku za pristupne ključeve u Windows 11

Microsoft uvodi podršku za pristupne ključeve (passkeys) u operativnom sistemu Windows 11 kao deo velikog ažuriranja operativnog sistema. Ova funkc... Dalje
Prevaranti na internetu koriste stare metode ali su ubedljiviji nego ikad pre

Prema podacima kompanije Norton, prevare su najznačajnija pretnja naših digitalnih života, i trenutno su dostigle najviši nivo u istoriji. Telemet... Dalje
Signal dobija novu bezbednosnu funkciju koja će nam biti potrebna u budućnosti
.jpg)
Mnogi ljudi sada shvataju prednosti end-to-end enkripcije (E2E) poruka koje šalju i primaju. Kako raste popularnost šifrovane komunikacije, kompanij... Dalje
Hakeri koji su hakovali kockarnice u Las Vegasu, napali i druge kompanije

Hakeri koji su poslednjih nedelja napali poznate kockarnice u vlasništvu kompanija MGM Resorts International i Caesars Entertainment, takođe su hako... Dalje
Microsoft greškom otkrio 38TB podataka, ali kompanija tvrdi da podaci korisnika nisu ugroženi
.jpg)
Microsoft je preko javnog GitHub repozitorijuma nenamerno otkrio ogromnu količinu osetljivih internih informacija koje datiraju pre više od tri godi... Dalje
Pratite nas
Nagrade