Grupa VeryMal inficirala računare Appleovih korisnika malverom Shlayer
Vesti, 30.01.2019, 00:30 AM

Grupa VeryMal nedavno je napala Appleove korisnike malicioznim oglasima preko kojih je isporučivala malver, sakriven u slikama oglasa. Dnevno je bilo bar 5 miliona ovakvih napada.
Grupa je nazvana VeryMal po imenu domena koji koriste za preusmeravanje posetilaca od avgusta 2018. godine. VeryMal je tek nedavno pribegla steganografiji da prikrije kod za preusmeravanje koji vodi do lažnog ažuriranja za Flash.
Kompanija Confiant, koja nudi rešenja za zaštitu od malvertajzinga (malicioznog oglašavanja), kaže da je nedavna kampanja grupe VeryMal trajala dva dana, i da se sve desilo između 11. i 13. januara, a ciljevi njihove kampanje bili su samo američki korisnici.
Njihova aktivnost je dostigla vrhunac u prvom danu, a gubici povezani sa ovom kampanjom su približno na 1,2 miliona dolara.
U centru napada je oglas koji sadrži sliku koja krije komandu za preusmeravanje.
JavaScript kod koji je učitan sa oglasom proverava da li su Apple fontovi podržani i prelazi na sledeći korak samo ako je tako.
Zatim se traži kod skriven u slici i izvlače se alfanumerički znakovi iz vrednosti podataka piksela. Ovaj proces se ponavlja za svaki znak sve dok se iz slike ne izvuče čitav kod.
Svaki deo koda ulazi u niz, za koji se na kraju ispostavlja da je komanda za navigaciju do određenog URL-a koji na kraju preusmerava korisnika na lažno Flash ažuriranje.
Lažno ažuriranje je instaler adwarea za macOS poznat kao Shlayer.
U ovom trenutku, malver detektuje 17 antivirusa dostupnih na VirusTotal platformi.
Početkom prošle godine, firma Intego je objavila svoje informacije o malveru Shlayer koje možete naći na njihovom sajtu.
Efekat awarea na računaru je usporavanje operativnog sistema i prikazivanje reklama koje bi mogle navesti korisnika na kupovinu proizvoda ili usluga koje im nisu potrebne.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade