Hakeri objavili poverljive dokumente o ruskoj Sputnjik V vakcini protiv Covid-19
Vesti, 15.03.2023, 10:30 AM
Hakerska grupa KelvinSecurity je objavila stotine dokumenata koji sadrže informacije o razvoju vakcine Sputnjik V protiv COVID-19, od kojih neki uključuju informacije o smrti i imena preminulih učesnika kliničkih ispitivanja.
Grupa tvrdi na hakerskim forumima da je pristupila poverljivim dokumentima u vezi sa razvojem vakcine Sputnjik.
„Naša misija je bila da vidimo i pokažemo da vakcina nije efikasna i da je to bila samo propaganda ruske vlade“, rekao je predstavnik grupe za Cybernews kada su ga kontaktirali preko Twittera.
Rusija je reklamirala Sputnjik kao „prvu registrovanu vakcinu protiv COVID-19 na svetu“. Ipak, njena primena je bila teška čak i u Rusiji zbog nedostatka podataka iz kliničkih ispitivanja i zabrinutosti da se sa odobrenjem za masovnu primenu vakcine požurilo.
KelvinSecurity je rekao da su podaci uzeti od „kompanije za razvoj“, što ukazuje na to da je moskovski istraživački institut za epidemiologiju i mikrobiologiju Gamaleja hakovan. Institut stoji iza vakcina Sputnjik V, poznate i kao Gam-COVID-Vac, i Sputnjik Lajt.
Klinička ispitivanja u kojima su pacijenti navodno umrli uključuju zemlje poput Gane i Egipta, tvrdi KelvinSecurity. Grupa je rekla da su neki dokumenti poverljivi i da sadrže informacije o fazama razvoja vakcine, finansiranju i kvalitetu.
Grupa je objavila brojne dokumente koji se odnose na razvoj vakcine, finansijske troškove i tehničke detalje.
Neki dokumenti nude uvid u konkretne slučajeve. Jedan opisuje „subjekt“ koji je doživeo spontani pobačaj mesec dana nakon vakcinacije 17. februara prošle godine. U dokumentu se ne navodi da li su vakcinacija i spontani prekid trudnoće povezani.
Drugi dokumenti sadrže fakture i odnose se na troškove istraživačkih radova, čija je cena sedam miliona rubalja, ili oko 93.000 dolara. Takođe postoje informacije o različitim laboratorijama koje su proizvele vakcinu.
Pored internih emailova, procurela je i eksterna komunikacija. Na primer, u jednom od emailova jedna švajcarska kompanija kaže da je „oduševljena istraživačkim putem koji je izabrao institut“, pitajući da li bi mogla da uveze Sputnjik V u Švajcarsku. Većina zemalja Evrope, uključujući i Švajcarsku, nikada nije odobrila vakcinu.
KelvinSecurity je objavio više od 300 fajlova veličine 522 MB.
Naslovna fotografija: JC Gellidon / Unsplash
Izdvojeno
WhatsApp propust otkrio 3,5 milijardi brojeva korisnika širom sveta
WhatsApp ima još jedan problem sa privatnošću - ovog puta zbog dizajna aplikacije. Kada je tim istraživača sa Univerziteta u Beču testirao funk... Dalje
Google objavio hitnu zakrpu za ranjivost u Chrome-u koja se koristi u napadima
Google je objavio hitnu bezbednosnu zakrpu za Chrome na računarima, nakon što je otkriveno da se jedna od ranjivosti verovatno već aktivno zloupotr... Dalje
Najnovija WhatsApp prevara: video poziv, panika i krađa novca
ESET je objavio upozorenje o WhatsApp prevari u kojoj prevaranti koriste funkciju deljenja ekrana da bi ukrali novac i osetljive podatke korisnika. Ov... Dalje
Nova opcija na Google Mapama: zaštita od lažnih ocena i pokušaja ucene
Google je objavio da uvodi novu opciju za prijavljivanje pokušaja ucene putem lažnih negativnih recenzija na Google Mapama. Reč je o situacijama u ... Dalje
Najčešće korišćene lozinke u 2025.
Novo istraživanje kompanije Comparitech otkriva da ljudi i dalje masovno koriste slabe lozinke poput „123456“, „admin“ i &bdq... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





