Hakeri sa daljine mogu ukrasti otiske prstiju sa Android telefona
Vesti, 07.08.2015, 00:00 AM

Hakeri sa daljine mogu ukrasti otiske prstiju sa Android smart telefona, bez znanja korisnika. Dvojica istraživača iz kompanije FireEye otkrili su načine na koji je moguće sa daljine ukrasti otiske prstiju korisnika smart telefona bez njihovog znanja ili pristanka.
Istraživači su otkrili četiri nova načina za napade na Android uređaje sa ciljem krađe otisaka prstiju korisnika. Istraživači su ove napade pokazali na hakerskoj konferenciji Black Hat u Las Vegasu.
Istraživači kažu da su ranjivi svi smart telefoni koji imaju skenere otisaka prstiju. Za sada su dakle ranjivi samo skuplji modeli proizvođača kao što su Samsung, Huawei, HTC i drugi. Ali problem će postati značajno veći kada tehnologija skeniranja otisaka prstiju bude dostupna i u uređajima srednje i niže klase, što bi se moglo dogoditi krajem 2018. godine.
Istraživači su otkrili četiri načina za napad, od koji jedan, nazvan “fingerprint sensor spying attack” može daljinski prikupljati otiske pristiju u velikom obimu.
Istraživači kažu da exploit koji radi na HTC One Mac i Samsung Galaxy S5 omogućava hakerima da krišom dođu do slike otiska prsta iz napadnutog uređaja jer proizvođači uređaja ne zaključavaju senzor u potpunosti.
U slučaju uspešnog napada, senzor otiska prsta može da nastavi da tiho prikuplja podatke o otisku prsta svakog ko koristi senzor i da ih šalje hakeru. U ovom napadu, otisci prstiju žrtava direktno bi dospeli u ruke napadača. Do kraja života žrtve, haker bi mogao da koristi njen otisak prsta u različite svrhe.
Istraživači su o ovome obavestili proizvđače smart telefona koji su ispravili ovaj propust. Međutim, oni nisu imenovali proizvođače niti su otkrili da li su zakrpe stigle do krajnjih korisnika.
Kada je reč o Appleovom iPhoneu, istraživači tvrde da je on prilično siguran jer šifruje podatke o otiscima prstiju koji dolaze od skenera. Čak i da haker može direktno da čita skener, bez kriptografskog ključa, on i dalje ne bi mogao da dođe do slike otiska prsta.
S obzirom da je biometrija u ekspanziji i da se primenjuje u mnogim sferama života, problem nije ograničen samo na mobilne uređaje.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade