Hakeri šalju poklone sa zaraženim USB diskom
Vesti, 12.01.2022, 12:30 PM

Američki Federalni istražni biro, FBI, objavio je upozorenje o paketima u kojima su zaraženi USB fleš diskovi koji stižu na adrese američkih kompanija. Paketi stižu kao „ukrasna kutija za poklone koja sadrži lažno pismo zahvalnosti, poklon karticu i USB“.
FBI sumnja da iza ovih paketa stoji zloglasna grupa FIN7, koja je odgovorna za napade ransomwarea Darkside i BlackMatter. Grupa ovakve pakete sa zaraženim USB uređajima mesecima šalje američkim kompanijama u nadi da će zaraziti njihove sisteme malverima.
„Od avgusta 2021., FBI je primio izveštaje o nekoliko paketa koji sadrže ove USB uređaje, poslate američkim preduzećima”, navodi se upozorenju koje je FBI poslao američkim kompanijama. Paketi su poslati preko Poštanske službe Sjedinjenih Država i UPS-a.
Postoje dve vrste paketa - oni koje navodno šalje Ministarstvo zdravlja SAD koji su često praćeni pismima u kojima se žrtve upućuju na smernice o COVID-19 koje se nalaze na USB-u, a druga verzija paketa su oni koje je navodno poslao Amazon, i oni su u ukrasnoj kutiji.
U oba slučaja, u paketima su bili USB uređaji sa LilyGO logom.
FBI kaže da bi se, ako bi primaoci priključili USB fleš diskove u svoje računare, pokrenuo BadUSB napad, gde bi se USB disk registrovao kao tastatura i izveo seriju unapred konfigurisanih automatizovanih pritisaka na tastere na računaru korisnika. Pritiskom na tastere bi se pokrenule PowerShell komande i preuzeli i instalirali različiti malveri koji bi funkcionisali kao backdoor za napadače u mrežama žrtava.
U slučajevima koje je istraživao FBI, grupa je dobila administrativni pristup, a zatim upadala i u druge lokalne sisteme.
„FIN7 je koristio razne alate - uključujući Metasploit, Cobalt Strike, PowerShell skripte, Carbanak, GRIFFON, DICELOADER, TIRION - i instalirao ransomware, uključujući BlackMatter i REvil, na kompromitovanoj mreži“, dodala je agencija.
Ovo je drugo ovakvo upozorenje FBI o USB uređajima koje hakeri iz grupe FIN7 šalju američkim kompanijama. Prvo je poslato u martu 2020. godine, nakon što je bezbednosna firma Trustwave objavila detalje o slučaju jednog njihovog klijenta koji je dobio zaraženi USB uređaj kao poklon od BestBuya.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade