Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Vesti, 27.11.2024, 08:30 AM

Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracije u IoT (Internet of Things) kako bi ih uključila u botnet.
Istraživači kažu da Matrix cilja na veliku mrežu uređaja povezanih sa internetom, uključujući IoT uređaje, kamere, rutere, DVR-ove i sisteme preduzeća.
Matrix koristi različite tehnike, ali se prvenstveno oslanja na napade grubom silom, iskorišćavajući slabe podrazumevane lozinke i pogrešne konfiguracije da bi dobio početni pristup.
Kompromitovani uređaji se ugrađuju u botnet. Matrix takođe koristi različite javno dostupne skripte i alate za skeniranje ranjivih sistema, implementaciju malvera i izvođenje napada.
Iako je verovatno reč o ruskom hakeru ili hakerskoj grupi, to što među žrtvama nema ukrajinskih ciljeva ukazuje da je primarni fokus na finansijsku dobit, a ne na političke ciljeve. Napadi su prvenstveno bili usmereni na IP adrese koje se nalaze u Kini, Japanu i u manjoj meri u Argentini, Australiji, Brazilu, Egiptu, Indiji i SAD.
Matrix koristi Telegram bota, Kraken Autobuy, za reklamiranje usluga DDoS napada, a kupci plaćaju ovu uslugu kriptovalutama.
Matrix koristi kombinaciju nedavno otkrivenih, ali i starijih ranjivosti, uključujući CVE-2014-8361, CVE-2017-17215, CVE-2018-10562, CVE-2022-30525, CVE-2024-27348, CVE-2018-10561, CVE-2018-9995, CVE-2018-9995, CVE-2017-18368 i CVE-2017-17106. Ove ranjivosti, u kombinaciji sa široko rasprostranjenom upotrebom slabih lozinki, stvaraju značajne prilike za napad. Većina napada (oko 95%) se dešava radnim danima.
Potencijalni uticaj ove kampanje je značajan, sa milionima uređaja povezanih na internet koji su potencijalno ranjivi na eksploataciju. „Skoro 35 miliona uređaja je ranjivo“, upozoravaju istraživači.
„Ova kampanja, iako nije visoko sofisticirana, pokazuje kako pristupačni alati i osnovno tehničko znanje mogu omogućiti pojedincima da izvrše širok, višestruki napad na brojne ranjivosti i pogrešne konfiguracije u uređajima povezanim na mrežu“, navodi se u izveštaju.
Foto: chivozol | Pexels

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade