Hakerska grupa OceanLotus koristi novi malver za napade na korisnike MacOS
Vesti, 01.12.2020, 09:30 AM

Istraživači kompanije Trend Micro otkrili su novi malver koji se koristi u napadima na korisnike MacOS, iza kojih prema rečima istraživača stoje hakeri koje podržava država.
Malver je doveden u vezu sa hakerskom grupom OceanLotus, poznatom i kao APT32, za koju se veruje da je povezana sa vijetnamskom vladom.
OceanLotus je poznat po napadima na strane kompanije koje rade u Vijetnamu, a smatra se da je njihov cilj špijunaža koja treba da pomogne domaćim kompanijama.
Malver koji koristi grupa a koji su istraživači nazvali „Backdoor.MacOS.OCEANLOTUS.F“ je backdoor koji obezbeđuje napadačima prisustvo na kompromitovanom sistemu, prisluškivanje i krađu poverljivih informacija i važnih poslovnih dokumenata.
Malver je povezan sa grupom OceanLotus zbog sličnosti u kodu i ponašanju ovog i malvera koje je grupa ranije koristila.
Napad počinje fišing emailom, a žrtva se podstiče da otvori zip fajl koji je maskiran u Word dokument. Ipak, ako korisnici obrate pažnju, videće da se prilikom pokretanja fajla, ne pojavljuje Word dokument.
U ovoj fazi, inicijalni payload menja dozvole za pristup da bi se učitao payload druge faze koji preuzima backdoor na sistem. Instaliranjem malvera kroz nekoliko faza, kao što to radi OceanLotus, izbegava se otkrivanje.
To je i razlog zašto grupe poput OceanLotus stalno ažuriraju svoje malvere.
Trend Micro je upozorio korisnike da budu oprezni kada otvaraju linkove ili preuzimaju priloge iz emailova koje dobiju od nepoznatih. Kompanije bi trebalo da organizuju obuku iz oblasti bezbednosti koja bi trebalo da bude obavezna za zaposlene bez obzira o kakvoj kompaniji je reč, jer je mnogo toga u pitanju ako zaposleni greškom otvori link u emailu ili preuzme dokument koji samo izgleda bezazleno.
Takođe se preporučuje preuzimanje i instalacija ispravki za softver i operativne sisteme, kako malveri ne bi iskoristili poznate ranjivosti.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade