Hakerski napadi na Njujork Tajms zbog pisanja o bogatstvu porodice kineskog premijera
Vesti, 31.01.2013, 07:15 AM

Posle četiri meseca koliko su trajali napadi na kompjuterske sisteme, Njujork Tajms je izašao u javnost sa informacijom da su kineski hakeri povezani sa kineskom vojskom mesecima napadali kompjutersku mrežu Njujork Tajmsa i krali lozinke poznatih novinara ali i ostalog osoblja zaposlenog u Tajmsu.
Prema pisanju Njujork Tajmsa, koji je jedna od najpoznatijih američkih dnevnih novina, napadi su započeli tokom istrage koju je sproveo Tajms o bogatstvu porodice kineskog premijera Ven Jiabaoa, koje je procenjeno na nekoliko milijardi dolara.
Pisanje o članovima Venove porodice koji su zahvaljujući njemu zaradili milijarde dolara, izazvalo je bes kineskih vlasti koje su kineskim korisnicima interneta blokirale pristup web sajtu Njujork Tajmsa.
Stručnjaci za kompjutersku bezbednost prikupili su brojne digitalne dokaze da su za napade na Njujork Tajms odgovorni kineski hakeri, koji su koristili metode koje je u prošlosti koristila i kineska vojska u sajber napadima.
Predstavnik kineskog ministarstva spoljnih poslova, upitan da prokomentariše navode Tajmsa rekao je da su takve optužbe neosnovane, i da nema čvrstih dokaza da su za napade odgovorni kineski hakeri. On je dodao da je Kina i sama žrtva sajber napada zbog čega su kineskim zakonima ovakve aktivnosti zabranjene.
Prema pisanju Njujork Tajmsa, hakeri su upali u email naloge šefa šangajskog dopisništva Dejvida Barboze koji je autor spornih članaka o bogaćenju Venove porodice i Džima Jardlija, dopisnika iz Nju Delhija koji je ranije izveštavao iz Kine. U Njujork Tajmsu veruju da su kineski hakeri tražili imena ljudi koji su dostavljali informacije novinarima. Međutim, istražitelji koje je angažovala redakcija nisu pronašli dokaze o krađi poverljivih emailova ili fajlova reportera koji su autori članaka o Venovoj porodici. Istraga je utvrdila da su hakeri došli u posed lozinki svih zaposlenih u Tajmsu koje su iskoristili za upad u računare 53 zaposlena i to uglavnom onih koji nisu članovi redakcije.
Nema dokaza da su hakeri ukradene lozinke koristili za pristup drugim informacijama koje nisu u vezi sa istragom o Venovom bogatstvu, a u Tajmsu tvrde da podaci korisnika nisu bili ugroženi.
U oktobru, kada je Njujork Tajms počeo da izveštava o Venovoj porodici, kineske vlasti su burno reagovale, optužujući Tajms da „sa zadnjim namerama ocrnjuje Kinu“. Pisanje Njujork Tajmsa o bogaćenju članova Venove porodice je došlo u najgorem mogućem trenutku, samo nekoliko nedelja pred početak 18. nacionalnog kongresa vladajuće Komunističke partije Kine, na kome je promovisano novo rukovodstvo zemlje.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade