Hakovan ASUS server za ažuriranje softvera, desetine hiljada korisnika zaraženo malverom
Vesti, 26.03.2019, 10:30 AM

Istraživači ruske kompanije Kaspersky Lab otkrili su masovni napad preko lanca snabdevanja koji je kompromitovao više od milion računara koje je proizveo tajvanski tehnološki gigant ASUS.
Grupa hakera koju finansira neka država prošle godine, u periodu od juna do novembra, uspela je da hakuje ASUS Live server za automatsko ažuriranje softvera i pokrene maliciozna ažuriranja koja su instalirala backdoor na više od milion Windows računara širom sveta.
Prema rečima istraživača Kaspersky Laba koji su otkrili ovaj napad i nazvali ga Operacija ShadowHammer, Asus je obavešten o ovome 31. januara ove godine.
Posle analize više od 200 uzoraka malicioznih ažuriranja, istraživači su došli do zaključka da hakeri ne žele da ciljaju sve korisnike, već samo određene liste korisnika identifikujući njihove jedinstvene MAC adrese, koje su hardkodovane u malveru.
"Bili smo u mogućnosti da izdvojimo više od 600 jedinstvenih MAC adresa iz više od 200 uzoraka korišćenih u ovom napadu. Naravno, možda postoje i drugi uzorci sa različitim MAC adresama na svojoj listi", kažu istraživači.
Maliciozni fajl je potpisan legitimnim ASUS digitalnim sertifikatima kako bi izgledao kao zvanična softverska nadogradnja kompanije i kako bi što duže ostao neotkriven.
Istraživači nisu pripisali napad nijednoj APT grupi, ali određeni dokazi povezali su ovaj napad sa incidentom ShadowPad iz 2017. godine, koji je Microsoft pripisao grupi BARIUM koja stoji iza Winnti backdoora.
"Nedavno su naše kolege iz ESET-a pisale o drugom napadu lanca snabdevanja u koji je BARIUM takođe bio umešan, a za koji smatramo da je povezan sa ovim slučajem", kažu istraživači.
Prema njihovim rečima, najmanje 57000 korisnika preuzelo je i instaliralo ASUS Live Update.
"Mi nismo u mogućnosti da izračunamo ukupan broj pogođenih korisnika samo na osnovu naših podataka, ali procenjujemo da je stvarni obim problema mnogo veći i da može uticati na više od milion korisnika širom sveta", kažu iz kompanije Kaspersky.
Iz Symanteca kažu da su oni identifikovali zlonamerni softver na više od 13000 uređaja koji koriste njihov antivirusni softver.
Većina žrtava koje je Kaspersky otkrio su iz Rusije, Nemačke, Francuske, Italije i Sjedinjenih Država, ali ima ih i u drugim zemljama.
Kaspersky je obavestio ASUS i druge antivirusne kompanije o napadu. Istraga o ovom incidentu je još uvek u toku.
Kaspersky je takođe objavio automatizovani alat za korisnike pomoću kojeg je moguće proveriti da li je uređaj inficiran.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade