Hakovan T-Mobile, hakeri prodaju podatke 100 miliona korisnika
Vesti, 17.08.2021, 11:00 AM
.png)
Nakon što su tokom vikenda mediji izvestili da je hakovan T-Mobile, kompanija je u ponedeljak potvrdila da je došlo do neovlašćenog pristupa nekim od podataka, ali još nije utvrđeno da li su u pitanju lični podaci korisnika.
Međutim, Motherboard je u nedelju objavio da se na jednom popularnom hakerskom forumu prodaju podaci ukradeni sa servera T-Mobile. Prodavac podataka obavestio je Motherboard da su hakovali servere T-Mobile i ukrali baze podataka koje sadrže osetljive podatke 100 miliona korisnika kompanije. Prodavac tvrdi da ono što imaju su svi podaci o korisnicima T-Mobile, uključujući imena i prezimena, datume rođenja, brojeve telefona, fizičke adrese, brojeve socijalnog osiguranja, brojeve vozačkih dozvola, sigurnosne PIN-ove i jedinstvene IMSI, IMEI brojeve korisnika.
Podaci su u prodaji od 15. avgusta, a hakeri za njih traže 6 bitkoina (oko 270.000 dolara). Međutim, postoje izveštaji da su se podaci prodavali za svega 200 dolara.
Prodavac podataka je rekao da trenutno prodaju podatke 30 miliona korisnika, a da ostale podatke nameravaju da prodaju privatno.
T-Mobile je u ponedeljak rekao da istražuje ove tvrdnje, „sprovodeći opsežnu analizu zajedno sa forenzičkim stručnjacima za digitalnu tehnologiju”, kao i da u istrazi učestvuje i policija. U saopštenju se dodaje da će T-Mobile komunicirati sa korisnicima kada kompanija bude imala jasniju sliku šta se dogodilo.
Nakon saopštenja T-Mobile, prodavac je rekao da su izgubili pristup serverima, ali da su podaci već preuzeti a rezervne kopije sačuvane na više mesta.
Za sada nema zahteva za otkupninom, a sami napadači navodno su izjavili da je T-Mobile hakovan da bi se nanela šteta američkoj infrastrukturi, kao osveta SAD zbog kidnapovanja i mučenja Džona Erina Binsa u Nemačkoj, od strane agenata CIA i turske obaveštajne službe 2019. godine. On je bio pod istragom zbog različitih dela iz oblasti sajber kriminala, uključujući i umešanost u razvoj Satori botneta. Bins je američki državljanin ali živi u Izmiru, u Turskoj. On tvrdi da je mučen i špijuniran zbog navodne pripadnosti militantnoj grupi Islamska država.
T-Mobile je nekoliko puta bio meta hakerskih napada u poslednjih nekoliko godina, a poslednji put u decembru 2020. Tokom tog incidenta, otkrivene su informacije o pozivima i brojevi telefona nekih od korisnika kompanije, ali kompanija je tada rekla da hakeri nisu kompromitovali osetljivije podatke kao što su imena ili brojevi socijalnog osiguranja.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade