Hakovani u prevodu: Pomoću titlova napadači mogu hakovati vaš računar dok gledate filmove
Vesti, 24.05.2017, 23:14 PM

Ako gledate filmove sa prevodom, možda će vas zabrinuti da mali fajl kao što je titl može omogućiti napadačima da preuzmu potpunu kontrolu nad vašim računarom dok vi uživate u filmu.
Tim istraživača iz firme Check Point otkrili su ranjivosti u četiri najpopularnija programa za gledanje filmova, koje hakeri mogu iskoristiti da preuzmu kontrolu nad bilo kojim uređajem pomoću ovih ranjivosti. Bez obzira da li je u pitanju računar, smart televizor ili mobilni uređaj, dovoljan je maliciozni kod ubačen u titlove.
"Otkrili smo da se mogu napraviti zlonamerni titlovi koji se mogu automatski isporučiti milionima uređaja, zaobilazeći sigurnosni softver i dajući napadačima potpunu kontrolu nad inficiranim uređajem i nad podacima koje on čuva", kažu istraživači iz Check Pointa.
Ranjivi plejeri koji su do sada preuzeti 220 miliona puta su: VLC, popularni VideoLAN Media Player, Kodi (XBMC), Popcorn Time, softver pomoću koga možete odmah gledati filmove i serije i Stremio, program za video stream za filmove, TV serije i TV kanale.
Ranjivosti su u načinu na koji ovi plejeri procesuiraju titlove i ako se iskoriste, ove ranjivosti izlažu milione korisnika riziku od hakovanja.
Istraživači su u videu koji je objavljen na YouTubeu pokazali kako zlonamerno napravljeni titl za film dodat u Popcorn Time plejer može pomoći napadačima da preuzmu kontrolu nad Windowsom.
Napadači mogu preuzeti potpunu kontrolu nad celim lancem snabdevanja titlovima, tako da nije potrebno da izvode Man-in-the-Middle napad, a nije im potrebna ni interakcija korisnika.
Check Point je o ovome obavestio VLC, Kodi, Popcorn Time i Stremio. Stremio i VLC su pre dve nedelje objavili ispravljene verzije softvera, Stremi 4.0 i VLC 2.2.5. Verzija 17.2 programa Kodi je objavljena danas. I zakrpa za Popcorn Time je dostupna za preuzimanje.
Korisnicima se savetuje da što pre ažuriraju svoje programe.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade