Hakovano 35000 PayPal naloga, PayPal resetovao lozinke
Vesti, 20.01.2023, 10:00 AM

PayPal je poslao obaveštenje o hakovanju naloga hiljadama korisnika u kome se navodi da su hakeri u periodu od 6. do 8. decembra pokušali da pristupe nalozima korisnika. Napad je omogućio hakerima da pristupe imenima, poštanskim adresama, brojevima socijalnog osiguranja, poreskim identifikacionim brojevima i datumima rođenja korisnika.
Kompanija je ovaj incident prijavila državnom tužiocu Mejna (SAD).
PayPal je 20. decembra potvrdio da su hakeri izveli tzv. „credential stuffing“ napade pokušavajući da dođu do ličnih i finansijskih podataka korisnika.
Ova vrsta napada podrazumeva da hakeri koriste kombinacije korisničkog imena i lozinke koje su procurile u drugim incidentima, nadajući se da korisnici iste kombinacije koriste i na drugim sajtovima. Napad se oslanja na automatizovani pristup sa botovima koji koriste liste procurelih akreditiva koje „ubacuju“ na stranice za prijavljivanje za različite onlajn servise. S obzirom da su ovakvi napadi potpuno automatizovani, moguće je pokrenuti milion pokušaja prijavljivanja, uz minimum truda samih hakera. Napad cilja korisnike koji koriste istu lozinku za više onlajn naloga, što je praksa poznata kao „recikliranje lozinke“.
PayPal je rekao da se napad dogodio između 6. i 8. decembra 2022. Kompanija ga je tada otkrila i zaustavila, i započela internu istragu kako bi otkrila kako su hakeri dobili pristup nalozima.
Do 20. decembra 2022. PayPal je završio svoju istragu, potvrđujući da su se „neovlašćene treće strane“ prijavile na naloge sa važećim akreditivima.
Platforma za elektronsko plaćanje tvrdi da njeni sistemi nisu hakovani i da nema dokaza da su korisnički akreditivi dobijeni direktno od njih.
Prema izveštaju o povredi podataka PayPala, tačno 34.942 njegovih korisnika je pogođeno ovim incidentom. Tokom dva dana, hakeri su imali pristup punim imenima vlasnika naloga, datumima rođenja, poštanskim adresama, brojevima socijalnog osiguranja i poreskim identifikacionim brojevima. Istorija transakcija, podaci o povezanim kreditnim ili debitnim karticama i podaci o PayPal računima takođe su dostupni na PayPal nalozima.
PayPal kaže da je preduzeo pravovremene mere da hakerima ograniči pristup platformi i resetuje lozinke naloga za koje je potvrđeno da su hakovani.
U obaveštenju koje je PayPal poslao korisnicima se tvrdi da napadači nisu pokušali ili nisu uspeli da izvrše bilo koju transakciju sa hakovanih PayPal naloga.
„Nemamo informacije koje ukazuju da je bilo koja od vaših ličnih informacija zloupotrebljena kao rezultat ovog incidenta, ili da postoje bilo kakve neovlašćene transakcije na vašem nalogu“, navodi se u obaveštenju PayPala.
„Resetovali smo lozinke pogođenih PayPal naloga i primenili poboljšane bezbednosne kontrole koje će zahtevati da postavite novu lozinku sledeći put kada se prijavite na svoj nalog.“
Korisnici će od Equifaxa dobiti besplatnu dvogodišnju uslugu praćenja kredita, upozorenja o prevari, uslugu vraćanja identiteta i osiguranje od krađe identiteta u vrednosti do milion dolara.
PayPal preporučuje da primaoci obaveštenja promene lozinke i za druge onlajn naloge birajući jedinstvene i duge lozinke, sa najmanje 12 znakova, uključujući alfanumeričke znakove i simbole.
PayPal savetuje korisnicima da aktiviraju zaštitu dvofaktorske autentifikacije (2FA) iz menija „Podešavanja naloga“, što može sprečiti neovlašćenu stranu da pristupi nalogu, čak i ako ima važeće korisničko ime i lozinku.
PayPal je jedna od kompanija koje se najčešće koriste kao mamac u fišing emailovima ali i drugim prevarama. Zato kada se prijavljujete na PayPal, najpre proverite da li ste na pravom sajtu. Proverite da li URL ima grešaka, i nikada na otvarajte linkove i priloge u sumnjivim emailovima.
Naslovna fotografija: Brett Jordan, Pexels

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade