I posle Googleove zabrane, aplikacije za špijuniranje telefona i dalje se reklamiraju u Google pretrazi
Vesti, 12.08.2020, 11:00 AM

Nekoliko kompanija koje nude aplikacije za špijuniranje telefona, poznatih kao “stalkerware”, i dalje se reklamiraju u rezultatima Google pretrage, uprkos zabrani Googlea koja je stupila na snagu u ponedeljak, otkrio je TechCrunch.
Ove kontroverzne aplikacije često se koriste kako bi pomogle roditeljima da prisluškuju razgovore svoje dece, prate poruke, aplikacije i druge privatne podatke svog deteta, da bi ih zaštitili od pedofila na internetu.
Ipak, neki te aplikacije koriste da bi špijunirali svoje supružnike, najčešće bez njihovog odobrenja.
To je problem sa kojim se industrija tehnologije intenzivno bori od prošle godine - kompanije koje se bave bezbednošću i proizvođači antivirusa angažovani su u borbi protiv porasta stalkerwarea.
Jedan od koraka napravljenih u toj borbi je Googleova najava od prošlog meseca o izmenama smernica za oglase. Google je zabranio kompanijama da reklamiraju aplikacije za prisluškivanje telefona, „sa izričitom svrhom praćenja ili nadzora nad drugom osobom ili njihovim aktivnostima bez njihovog odobrenja“.
Google je kompanijama dao rok do 11. avgusta da uklone ove oglase.
Međutim, TechCrunch je pronašao sedam kompanija za koje se zna da nude stalkerware, uključujući FlexiSpy, mSpy, WebWatcher i KidsGuard, koje se i dalje oglašavaju u Googleovim rezultatima pretrage nakon što je zabrana stupila na snagu.
Google nije izričito rekao da li ove stalkerware aplikacije krše njegova pravila, ali je rekao TechCrunchu da je uklonio oglase za WebWatcher. Uprkos roku, Google je rekao da primena novih smernica nije uvek trenutna.
„Nedavno smo ažurirali smernice za zabranu oglasa koji reklamiraju špijunski softver za partnerski nadzor, a istovremeno dozvoljavamo oglase za tehnologiju koja pomaže roditeljima da prate svoju maloletnu decu“, rekao je portparol Googlea. „Da bismo sprečili one koji pokušavaju da prikriju namenu proizvoda i izbegnu našu primenu (politike), razmatramo nekoliko signala, kao što su da li, između ostalog, tekst oglasa, kreativna i odredišna stranica, poštuju pravila. Kada ustanovimo da oglas ili oglašivač krši naša pravila, odmah preduzimamo mere.”
Očigledno je da politika nije savršena. Google se suočio sa kritikom zbog izuzetaka od svoje nove politike koja se odnosi na „proizvode ili usluge namenjene roditeljima da prate ili nadgledaju svoju maloletnu decu“.
Malwarebytes, jedan od nekoliko proizvođača antivirusa koji su se obavezali da će se boriti protiv stalkerwarea, politiku je nazvao „nepotpunom“ u velikoj meri jer „granica između aplikacija tipa stalkerwarea i roditeljskog nadzora može biti nejasna“.
U ovom slučaju, nekoliko stalkerware aplikacija izričito navodi kako se njihove aplikacije mogu koristiti za špijuniranje supružnika.
Na primer, na veb sajtu mSpy je navedeno da se aplikacija može koristiti za špijuniranje „vaše dece, supruge ili kolega“. KidsGuard, koji je prošle godine imao ogroman bezbednosni incident kada su procurili podaci hiljade praćenih ljudi, na svojoj početnoj stranici izričito kaže da njihova aplikacija može “uhvatiti supružnika u preljubi”. Dva druga proizvođača aplikacija, Spyic i PhoneSpector, još uvek imaju desetine postova na blogu na svom veb sajtu koji se izričito odnose na špijuniranje supružnika.
Prošle godine, Fondacija za elektronske granice osnovala je Koaliciju protiv stalkerwarea, grupu čiji su članovi naučnici, kompanije i neprofitne organizacije, a čiji je cilj otkrivanje, borba i podizanje svesti o stalkerwareu.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade