Iako je zbog Snoudena nagrađen Pulicerovom nagradom, Vašington Post traži da se Snoudenu sudi

Vesti, 19.09.2016, 09:00 AM

Iako je zbog Snoudena nagrađen Pulicerovom nagradom, Vašington Post traži da se Snoudenu sudi

Redakcija Vašington Posta pozvala je Edvarda Snoudena da se vrati u SAD i suoči sa optužbama iako je ovaj list svojevremeno objavljivao poverljive dokumente koje je Snouden uzeo od američke Nacionalne bezbednosne agencije (NSA).

"Snoudenovi branioci ne poriču da je on prekršio zakon - da ne spominjemo zakletvu i ugovorne obaveze - kada je kopirao i zadržao milion i po tajnih dokumenata", kaže se u tekstu pod naslovom "Nema pomilovanja za Snoudena" koji potpisuje uredništvo američkog lista. Međutim, Snoudenovi branioci pravdaju njegove postupke njegovim "plemenitim namerama", navodi se u tekstu.

Post je spomenuo i svoje učešće u curenju poverljivih dokumenata. Snoudenu su u objavljivanju dokumenata pomogli novinari, uključujući i novinare Posta, i zahvaljujući tome američka javnost je po prvi put saznala da je NSA masovno prikupljala meta podatke o domaćem telefonskom saobraćaju, informacije o vremenu razgovora i stranama u razgovorima, i to bez sudskog odobrenja, priznao je Vašington Post.

Prema mišljenju uredništva, problem je što je Snouden uradio i više od toga - on je objavio informacije o programu Prizma, u okviru kojeg je NSA vršila monitoring interneta u inostranstvu, a koji je prema tvrdnjama Posta legalan i ne predstavlja pretnju privatnosti. Još gore, on je objavio detalje o "opravdanim međunarodnim obaveštajnim operacijama".

S obzirom da je Snouden do sada izjavljivao da se neće vratiti u SAD jer neće moći da dobije fer suđenje, Post je ponudio rešenje koje po mišljenju redakcije treba da bude kompromis obe strane.

Po mišljenju Posta, rešenje bi moglo biti to da Snouden prihvati krivičnu odgovornost za ono što je uradio a da američka vlada bude blaža prema njemu zbog njegovog priznanja. "Izgleda da za sada nijedna strana nije zainteresovana za to", kaže se u tekstu Vašington Posta čije je uredništvo izrazilo stav da bi pomilovanje Snoudena bilo pogrešno.

Da podsetimo, Gardijan, Njujork Tajms i sajt Intercept koji su pored Vašington Posta dobijali i objavljivali Snoudenove dokumente pozvali su američke vlasti da omoguće Snoudenu povratak u SAD i da ga oslobode svih optužbi.

"To je normalno za medije koji svojim izvorima duguju zaštitu", kaže Glen Grinvald, urednik sajta Intercept koji ističe da se prihvatanjem materijala koje je dostavio izvor i njegovim objavljivanjem zapravo određujete prema tome kao prema informacijama koje su od javnog značaja.

On je kritikovao Post zbog toga što je njegovo uredništvo ne samo protiv pomilovanja, nego zato što zahteva da se njegovom sopstvenom izvoru, Edvardu Snoudenu, sudi za špijunažu.

On je pisanje Vašington Posta nazvao sramotnim podvigom u istoriji američkih medija. Post je prema njegovim rečima, prvi list koji je tražio krivični postupak protiv sopstvenog izvora, i to onog zahvaljujući kome je Post dobio i prihvatio Pulicerovu nagradu.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje