Iako svesni rizika, zaposleni u kompanijama priznaju da na poslu koriste javne generativne AI alate
Vesti, 08.03.2024, 12:00 PM
Iako svesni rizika mogućeg curenje osetljivih podataka, zaposleni u kompanijama, ili bar neki od njih, nastavljaju da unose takve informacije u javno dostupne generativne AI alate.
Ovi osetljivi podaci uključuju informacije o klijentima, podatke o prodaji, finansijske podatke i lične podatke, kao što su email adrese i brojevi telefona. Zaposlenima nedostaju jasna pravila ili uputstva o korišćenju ovih alata na radnom mestu, pokazuju rezultati istraživanja koje je objavio Veritas Technologies.
Za potrebe studije koju je sproveo 3Gem u decembru 2023. godine, anketirano je 11.500 zaposlenih širom sveta, uključujući radnike u Australiji, Kini, Japanu, Singapuru, Južnoj Koreji, Francuskoj, Nemačkoj, Velikoj Britaniji i SAD.
Upitani o rizicima korišćenja javnih generativnih AI alata za njihove kompanije, 39% ispitanika je ukazalo na mogućnost curenja osetljivih podataka, 38% je reklo da bi ovi alati mogli da proizvedu netačne ili beskorisne informacije, a 19% je navelo da bi tehnologija mogla negativno uticati na produktivnost.
Oko 57% zaposlenih koristilo je javne generativne AI alate u kancelariji najmanje jednom nedeljno, a 22,3% koristi tehnologiju na dnevnom nivou. Oko 28% ljudi je reklo da uopšte ne koristi takve alate.
Blizu polovine (42%) ispitanika je reklo da je koristilo alate za istraživanje i analizu, dok je 41% odnosno 40% koristilo veštačku inteligenciju za pisanje emailova i beleški, odnosno za poboljšanje svog stila pisanja.
Što se tiče vrste podataka, 30% zaposlenih je unosilo u javne AI alate informacije o klijentima, kao što su reference, bankovni podaci i adrese. Oko 29% je navelo podatke o prodaji, 28% finansijske informacije, 25% lične podatke, 22% poverljive podatke o ljudskim resursima, a 17% ispitanika je navelo poverljive informacije kompanije.
Skoro trećina (31%) zaposlenih je priznala da su unosila osetljive podatke u ove alate, dok 5% nije bilo sigurno da li su to uradili. Skoro dve trećine (64%) je reklo da nisu unosila nikakve osetljive podatke u javne generativne AI alate.
Na pitanje o prednostima korišćenja ove tehnologije za njihove kompanije, 48% ispitanika je navelo da bi ona mogla bi da obezbedi brži pristup informacijama, 40% je navelo veću produktivnost, 39% je reklo da bi veštačka inteligencija mogla da ih zameni u obavljanju svakodnevnih zadataka, a 34% veruje da ona pomaže u rađanju novih ideja.
Zanimljivo je da 53% zaposlenih smatra da je to što kolege koriste generativne AI alate “nepravedna prednost”, a 40% veruje da bi od onih koji su to uradili trebalo zahtevati da podučavaju ostatak svog tima ili kolege. Interesantno je i to što je 29% ispitanika reklo da kolege koje su koristile takve alate treba prijaviti menadžeru, dok 27% veruje da bi trebalo da se suoče sa disciplinskim merama.
Što se tiče smernica i politika o korišćenju javnih generativnih AI alata na poslu, 36% ispitanika je reklo da ništa od toga ne postoji u njihovim kompanijama, oko 24% je reklo da njihove kompanije imaju pravila o upotrebi AI alata, dok je 12% reklo da je njihova organizacija uvela zabranu upotrebe generativnih alata AI na poslu.
Foto: Jacob Mindak / Unsplash
Izdvojeno
Tramp pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, vlasnika čuvenog sajta Silk Road
Američki predsednik Donald Tramp održao je reč i pomilovao poznatog sajber kriminalca Rosa Ulbrihta, koji je ranije osuđen na doživotni zatvor. P... Dalje
Malveri Redline, Vidar i Raccoon Stealer samo prošle godine ukrali milijardu lozinki
Prema izveštaju Specops Softwarea, samo prošle godine malveri su ukrali više od milijardu lozinki uprkos tome što 230 miliona ukradenih lozinki is... Dalje
Ruski hakeri koriste WhatsApp za napade na diplomate
Microsoftovi stručnjaci za bezbednost otkrili su novu kampanju fišinga hakera koje podržava ruska država a koja je usmerena protiv visokih diploma... Dalje
Hakeri koriste slike i generativnu veštačku inteligenciju za širenje malvera putem mejlova
Sajber kriminalci primenjuju nove tehnike kojima zaobilaze skenere elektronske pošte, kao što je ugrađivanje malvera u slike ili korišćenje GenA... Dalje
Većina zaposlenih koristi besplatne verzije AI alata kojima nedostaju odgovarajuće bezbednosne kontrole
Skoro polovina osetljivih podataka koji zaposleni unose u AI alate kao što je ChatGPT uključuje osetljive informacije o klijentima, pokazalo je novo... Dalje
Pratite nas
Nagrade