Interpol pozvao na hitnu akciju: tehnologija veštačke inteligencije podstiče globalni porast sajber kriminala
Vesti, 18.03.2024, 13:30 PM
.png)
Tehnologija veštačke inteligencije podstiče porast finansijskih prevara i sajber kriminala, upozorio je Interpol. Sofisticirane prevare i lanci trgovine ljudima iskorištavaju kriptovalute i društveni inženjering za krađu milijardi. Interpol je rekao da je potrebna hitna globalna akcija za borbu protiv ove rastuće pretnje.
U svojoj najnovijoj proceni globalnog sajber kriminala i finansijskih prevara, Interpol je upozorio na sve veću pretnju koju predstavljaju sofisticirane kriminalne operacije koje koriste AI tehnologiju.
Pojava veštačke inteligencije (AI), velikih jezičkih modela, kriptovaluta i modela prevara baziranih na uslugama kao što su phishing i ransomware, osnažuju porast kriminalnih aktivnosti širom sveta.
Napredne tehnologije omogućile su organizovanim kriminalnim grupama da sprovode profesionalne i složene prevare sa minimalnom tehničkom stručnošću i troškovima koji su ranije bili neophodni. Pojava zlonamernih AI chat botova kao što su WormGPT i FraudGPT su neki od primera.
Izveštaj naglašava ekspanziju mreža trgovine ljudima koje su uključene u operacije call centara, posebno u izvršavanje hibridnih prevara kao što su takozvane „pig-butchering“ („svinjokolj“) šeme, koje kombinuju elemente romantike i investicionih kripto prevara.
Generalni sekretar Interpola Jirgen Štok izrazio je zabrinutost zbog epidemije finansijskih prevara, naglašavajući razorni uticaj na pojedince, preduzeća, pa čak i vlade. On je naglasio hitnu potrebu za koordinisanom akcijom kako bi se zatvorile postojeće rupe, poboljšali mehanizmi za razmenu informacija i podstakao globalni odgovor na borbu protiv ove pretnje.
Ključni nalazi iz izveštaja ističu rasprostranjenost finansijskih prevara, sa preovlađujućim trendovima, uključujući investicione prevare, prevare sa avansnim plaćanjem, ljubavne prevare i kompromitovanje poslovne e-pošte. Finansijske prevare obično uključuju mreže saučesnika, koje variraju od visoko organizovanih do slabo povezanih grupa.
Interpol se zalaže za uspostavljanje javno-privatnog partnerstva kako bi se ušlo u trag i povratila izgubljena sredstva.
Od pokretanja Interpolovog mehanizma za Globalnu brzu intervenciju plaćanja (I-GRIP) 2022. presretnuto je više od 500 miliona dolara prihoda stečenog kriminalom, koji prvenstveno potiče od sajber prevara.
Izveštaj se bavio i regionalnim trendovima pa je tako otkrio da su u Evropi eskalirale investicione internet prevare i phishing šeme koje ciljaju odabrane pojedince i iskorišćavaju aplikacije za mobilne telefone. Kriminalne mreže imaju sofisticirani model rada, često kombinujući više vrsta prevara.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade