Istraživanje: Kada je reč o sajber bezbednosti godine su samo broj

Vesti, 01.12.2023, 10:30 AM

Istraživanje: Kada je reč o sajber bezbednosti godine su samo broj

Kada je reč o sajber bezbednosti godine su izgleda samo broj.

Ko daje prioritet bezbednosti na mreži? Ko preduzima najbolje mere kada se radi o privatnosti i bezbednosti na mreži? Kome je sajber bezbednost zbunjujuća? Ko je najviše pogođen i kojim sajber napadima? Neprofitna organizacija Nacionalna alijansa za sajber bezbednost (NCA) i platforma CybSafe anketirale su više od 6.000 ljudi širom Sjedinjenih Država, Kanade, Velike Britanije, Nemačke, Francuske i Novog Zelanda kako bi se bolje razumeli generacijsko ponašanje i stavovi u vezi sa sajber bezbednošću.

Godišnji izveštaj za 2023. o stavovima i ponašanju u vezi sajber bezbednosti odgovara na sva ova pitanja, a nalazi će vas možda iznenaditi.

U zavisnosti od toga koja ste generacija (Generacija Z (18-26), milenijalci (27-42), Generacija X (43-58), bebi bumeri (59-77), tiha (silent) generacija (78+), saznaćete da se možda ( ili ne) ponašate kao drugi u pogledu sajber bezbednosti, a to bi vas moglo inspirisati da promenite svoje ponašanje ili razmislite o tome šta vas koči.

Zašto je to važno?

Prema studiji, učesnici su otkrili 2.047 sajber incidenata (fišing, krađa identiteta i ljubavne prevare) koji su doveli do gubitka novca ili podataka. Sve u svemu, 27% učesnika su bili žrtve najmanje jedne vrste sajber kriminala - što je za sedam procenata manje u odnosu na prošlu godinu. Ali, kako pokazuju rezultati istraživanja, neke generacije su pogođene teže od drugih.

Jedan od razloga je broj onlajn naloga. Skoro polovina (47%) njih ima deset ili više naloga, uključujući 15 procenata koji priznaju da su naloge prestali da broje. Generacija Z (37%) i milenijalci (35%) su prijavili da imaju preko 20 osetljivih onlajn naloga.

Deo istraživanja koji je obuhvatio samo učesnike iz SAD utvrdio je da je 79% ispitanika upoznato sa multifaktorskom autentifikacijom (MFA). Većina (70%) onih koji su čuli za MFA, redovno je uključuje svuda gde je to moguće. Takođe, korišćenje menadžera lozinki je značajno povećano - 38% anketiranih je reklo da koristi menadžere lozinki.

Dve trećine (61%) ispitanika nastoji da bude informisano o bezbednosnim ažuriranjima, i kaže da redovno ažurira svoj softver, pri čemu 33% to radi uvek, a 28% radi veoma često

Koja generacija je najbolji gospodar svoje digitalne sudbine?

Starije generacije (91% bebi bumera) daju prioritet bezbednosti na mreži više od mlađih generacija (69% generacije Z). Mlađe generacije (21% generacije Z i 23% milenijalaca) sumnjaju da je bezbednost na mreži vredna truda.

Biti digitalni domorodac ne znači automatski biti pametan kada je reč bezbednosti, jer je 43% generacije Z izgubilo novac ili podatke zbog sajber kriminala, a zatim sledi 36% milenijalaca.

43% generacije Z i 43% milenijalaca koristi jednu reč iz rečnika kao lozinku, a polovina generacije Z i 41% milenijalaca priznalo je da koristi imena članova porodice ili kućnih ljubimaca, datume i mesta prilikom kreiranja lozinki.

Milenijalci su najviše pogođeni sajber kriminalom, prevarama na sastancima na internetu (44%), fišingom (36%) i krađom identiteta (37%). Oni su se osećali najsigurnije kada je reč o identifikaciji zlonamernih poruka, sa čak 70% pripadnika ove generacije koji su se izjasnili kao sigurni kada je reč o prepoznavanju takvih poruka.

84% učesnika je reklo da im je očuvanje bezbednosti na internetu prioritet, a 69% smatra da je to „ostvarljivo“.


Foto: Glenn Carstens-Peters / Unsplash


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje