Izrael krivac za napad na Iran kompjuterskim crvom Stuxnet

Vesti, 18.01.2011, 10:06 AM

Izrael krivac za napad na Iran kompjuterskim crvom Stuxnet

Obaveštajne službe Izraela i SAD sarađivale su na projektu razvoja destruktivnog kompjuterskog virusa kako bi se sabotirala nastojanja Irana da razvije sopstvenu nuklearnu bombu, izvestio je u nedelju Njujork Tajms.

Američki dnevni list citirao je obaveštajne i vojne eksperte koji su izjavili da je Izrael testirao delotvornost kompjuterskog crva Stuxnet, koji je, kako se pretpostavlja stopirao rad petine iranskih centrifuga u novembru prošle godine što je rezultiralo kašnjenjem projekta izrade prvog iranskog nuklearnog oružja.

Stručnjaci i zvaničnici koje citira Njujork Tajms tvrde da je Stuxnet delo izraelskih stručnjaka uz svesrdnu pomoć Amerikanaca, a navodno su pomoć na projektu razvoja Stuxneta pružile i Velika Britanija i Nemačka. Testiranje se obavljalo u dobro čuvanom tajnom kompleksu Dimona u pustinji gde je Izrael instalirao izvestan broj gasnih centrifuga, a potom testirao Stuxnet na kompjuterima i kontrolnim sistemima. Centrifuge su praktično bile identične onima koje su upotrebi u Iranu.

I ranije se spekulisalo da Izrael stoji iza napada na kompjuterske sisteme u Iranu crvom Stuxnet, a Teheran je optužio Izrael i SAD za ubistvo dvojice nuklearnih stručnjaka u novembru.

Nedavno su zvaničnici SAD i Izrael izjavili da veruju da je nuklearni program Irana vraćen nekoliko godina unazad, a državna sekretarka Hilari Klinton je to objasnila nizom mera sankcija koje su od juna 2009. godine Iranu nametnuli Savet bezbednosti UN i pojedine države.

I Moše Jalon, izraelski ministar za strateške poslove i bivši šef vojne službe, izjavio je prošlog meseca da je niz "tehnoloških izazova i poteškoća" udaljio Iran na oko tri godine od mogućnosti izrade nuklearnog oružja.

Stuxnet pogađa kompjuterske kontrolne sisteme kompanije Siemens koji se obično koriste za upravljanje vodosnabdevanjem, naftnim postrojenjima, električnim elektranama i drugim infrastrukturnim objektima.

Većina sistema zaraženih Stuxnetom otkrivena je u Iranu, zbog čega je Iran najpre identifikovan kao potencijalna meta napada i pokušaja sabotaže.

Prema analizi stručnjaka kompanija Symantec i Langner Communications GmbH, Stuxnet je napravljen sa ciljem infiltracije u iranski nuklearni program obogaćivanja uranijuma, sakrivanja u iranske SCADA kontrolne sisteme koji upravljaju postrojenjima i sabotažu rada gasnih centrifuga na nebezbednim brzinama.

Pretpostavke koje su došle od Symantec-ovih stručnjaka potvrdila je prošlog novembra i Međunarodna agencija za nuklearnu energiju, koja je nadzorno telo UN, koja je izvestila da je Iran na nedelju dana obustavio ubacivanje uranijum heksafluorida u gasne centrifuge. To je samo ojačalo pretpostavke da je Stuxnet bio krivac za gašenje centrifuga.

Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je 29. novembra potvrdio da je određeni broj centrifuga pogođen softverom za kojeg se veruje da su ga ubacili u sisteme neprijatelji Irana. To je bilo i prvo zvanično priznanje da crv Stuxnet pogodio nuklearna postrojenja u ovoj zemlji.

Istovremeno, Savet bezbednosti UN je u junu prošle godine uveo nove sankcije prema Iranu kako bi naterao iranske zvaničnike da obustave svoj program obogaćivanja osiromašenog uranijuma. Zvanični Teheran je negirao optužbe zapadnih zemalja i Izraela da je obogaćivanje uranijuma samo maska za izradu nuklearnog oružja.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje

Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje