Izraelski proizvođač softvera koristio ranjivosti Windowsa da bi klijentima omogućio špijuniranje
Vesti, 19.07.2021, 10:30 AM

Microsoft i Citizen Lab povezali su izraelsku kompaniju Candiru (Sourgum), koja proizvodi špijunski softver, sa novim Windows malverom nazvanim DevilsTongue koji je instaliran na uređaje žrtava pomoću sada već zakrpljenih Windows ranjivosti nultog dana.
„Candiru je tajanstvena izraelska kompanija koja špijunski softver prodaje isključivo vladama“, objasnio je Citizen Lab u svom izveštaju. „Njihov špijunski softver navodno može da zarazi i nadgleda iPhone, Android, Mac, PC i račune u oblaku.“
„Sourgum generalno prodaje sajber oružje koje omogućava njegovim kupcima, često vladinim agencijama širom sveta, da upadaju u računare, telefone, mrežnu infrastrukturu i uređaje njihovih ciljeva povezane sa internetom“, rekao je Microsoft.
Istraga je započela nakon što je Citizen Labs podelio uzorke malvera pronađene na sistemima jedne žrtve što je dovelo do otkrića CVE-2021-31979 i CVE-2021-33771, dve ranjivosti nultog dana koje je Microsoft popravio prošlog utorka.
Istraživači Microsofta otkrili su „najmanje 100 žrtava u Palestini, Izraelu, Iranu, Libanu, Jemenu, Španiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Turskoj, Jermeniji i Singapuru“, a među njima su „političari, aktivisti za ljudska prava, novinari, naučnici, radnici ambasada i politički disidenti “.
Citizen Lab je sa druge strane skenirajući internet povezao preko 750 veb sajtova sa Candiruovom špijunskom infrastrukturom.
Mnogi od ovih veb sajtova dizajnirani su da oponašaju veb sajtove medijskih kompanija i organizacija poput Amnesty Internationala i pokreta Black Lives Matter.
Napadači su isporučivali malver DevilsTongue na računare žrtava koristeći ranjivosti nekoliko popularnih pregledača i operativnog sistema Windows.
DevilsTongue omogućava onima koji ga koriste da prikupljaju i kradu fajlove žrtava, dešifruju i kradu poruke iz aplikacije Signal na Windows uređajima i kradu kolačiće i sačuvane lozinke iz veb pregledača Chrome, Internet Explorer, Firefox, Safari i Opera.
DevilsTongue može da koristi kolačiće koji se čuvaju na računaru žrtve za veb sajtove poput Facebooka, Twittera, Gmaila, Yahooa, Mail.ru, Odnoklassniki i Vkontakte za prikupljanje osetljivih informacija, čitanje poruka žrtava i eksfiltraciju fotografija.
DevilsTongue takođe može da šalje poruke u ime žrtve na nekim od ovih veb sajtova, tako da onima koji prime poruke one izgledaju kao da ih je žrtva poslala. “Mogućnost slanja poruka može biti upotrebljena za slanje zlonamernih linkova većem broju žrtava.”
Ovo bi moglo omogućiti napadačima koji koriste Candiru špijunski softver da šalju zlonamerne linkove ili poruke sa uređaja žrtava, što dokazivanje ko je poslao poruku čini gotovo nemogućim.
„Ovi napadi uglavnom su ciljali korisničke račune, što ukazuje na to da su kupci Sourguma progonili određene pojedince“, rekla je Kristin Gudvin, direktorka Microsoftove jedinice za digitalnu bezbednost, dodajući da će zaštita koja je isporučena prošle nedelje “sprečiti rad alata Sourgum na računarima koji su već zaraženi ali i nove infekcije na ažuriranim računarima” i onima koji koriste Microsoft Defender Antivirus i Microsoft Defender.

Izdvojeno
Ruska obaveštajna služba optužila Apple za zaveru i špijunažu

Ruska tajna služba FSB tvrdi da je otkrila špijunsku operaciju iza koje stoje Sjedinjene Američke Države, i malver za iPhone koji koristi „n... Dalje
Kad kriminalci razotkriju kriminalce: procureli podaci korisnika zloglasnog hakerskog foruma

Administrator nedavno pokrenutog veb foruma za sajber kriminalce Exposed objavio je bazu podataka koja sadrži detalje o bivšim članovima sada nepos... Dalje
WhatsApp uvodi korisnička imena koja će štititi privatnost korisnika aplikacije

Jedna od mana WhatsAppa, koji je verovatno najpopularnija aplikacija za komunikaciju koju koristi više od 2 milijarde ljudi širom sveta, je to što ... Dalje
Direktor OpenAI u novoj izjavi kaže da se ipak neće povući iz Evrope

OpenAI ne planira da napusti Evropu, rekao je danas izvršni direktor Sem Altman, nakon što je u sredu zapretio da će OpenAI možda biti primoran da... Dalje
OpenAI koji stoji iza ChatGPT-a mogao bi da napusti Evropu zbog najavljenog zakona o veštačkoj inteligenciji
.jpg)
Direktor kompanije OpenAI koja stoji iza ChatGPT-a Sem Altman izjavio je da bi predstojeći zakon EU o veštačkoj inteligenciji (AI) mogao primorati ... Dalje
Pratite nas
Nagrade