Kako je propao plan autora ransomwarea koji se hvalio da je neuhvatljiv
Vesti, 18.03.2016, 00:00 AM

Pre nekoliko dana istraživač Malekal Morte primetio je ransomware koji se širio preko YouTube reklama u kojima se reklamirao crack za Far Cry Primal. YouTube video sadržao je link za crack, koji je bio inficiran ransomwareom koji je šifrovao fajlove na zaraženim računarima koristeći AES enkripciju. Svaki šifrovani fajl dobio bi ekstenziju “locked” a autor malvera tražio je od žrtava da mu plate 0,5 bitcoina (oko 200 dolara).
Ovo ne bi bila neka novost da autor ransomwarea nije razljutio istraživače i žrtve obaveštenjem o otkupu koje je ostavio na zaraženim računarima, kojim je ponižavao žrtve, i hvalio se kako nikada neće biti uhvaćen.
“Nikada me nećete nači. Policija nikada neće moći da me nađe. Samo napred, pokušajte ako želite, ali ne očekujte da vam podaci budu vraćeni. Oni će brinuti o tome da pomognu društvu, a ne da vama pomognu da poštujete krajnji rok. Ako vam budu rekli da im je potreban vaš računar na nekoliko dana, verovatno ga nećete videti skoro, ni njega, a kamoli vaše podatke. Ja ovo radim već pet godina i nisam još uvek uhvaćen.”
Ton poruke nije se dopao zajednici istraživača koji se bave problemima bezbednosti, pa je nekolicina njih udružila snage i sprovela analizu malvera koja je otkrila da je autor ransomwarea napravio kobnu grešku koristeći open source EDA2 projekat.
EDA2 je ustvari open-source ransomware koji je početkom godine izazvao polemike o kojima drski haker nije izgleda znao ništa.
Reč je o eksperimentu turskog istraživača Utku Sena koji je namerno ostavio backdoor u kodu C&C servera ransomwarea koji je sada iskoristio za pristup serveru ovog kriminalaca da bi došao do ključeva za dešifrovanje fajlova.
Ovi ključevi se nalaze u Dropbox fajlu, a oni kojima je potrebna dodatna pomoć mogu je zatražiti na forumu Bleeping Computers.
U pomenutom fajlu ima 656 ključeva za dešifrovanje što znači da je toliko i korisnika čiji su računari zaraženi. Samo troje njih je platilo traženi otkup.
Malekal i Sen su tako pokvarili planove autora ransomwarea koga su locirali i koji se prema njihovim saznanjima nalazi u Poljskoj.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade