Kaspersky Lab o VISA karticama: Tri pravila za bezbedno korišćenje online bankarskih usluga

Vesti, 20.12.2011, 10:12 AM

Kaspersky Lab o  VISA karticama: Tri pravila za bezbedno korišćenje online bankarskih usluga

Prošle nedelje nekoliko banaka istočnoevropskih zemalja, između kojih i nekoliko njih koje posluju u Srbiji, obavestile su svoje klijente da su njihove kartice blokirane i da će biti zamenjene novim. Većina banaka nije ponudila bilo kakve dodatne informacije o tome šta se dogodilo a u mnogim slučajevima korisnici nisu prethodno obavešteni o blokadi svojih kartica.

Prva banka koja se oglasila obaveštenjem o blokadi 17000 kartica bila rumunska CEC Bank koja je bila primorana da napravi ovaj korak kao odgovor na hakerske upade u sisteme evropskog ogranka kompanije VISA.

Brzo su usledile i reakcije drugih banaka, najpre rumunske ING Bank koja nije objavila broj blokiranih kartica ali se prema izjavama koje su došle od nadležnih iz ove banke nije radilo o velikom broju kartica a iz banke su rekli da će nadzirati dalji razvoj situacije.

Nekoliko dana kasnije i srpske banke započele su sa blokadom kartica svojih klijenata iz istog razloga koje su navele rumunske banke. Srpske Raiffeisen, Komercijalna i Societe Generale banka potvrdile su da su informisane od kompanije VISA o kompromitovanju korisničkih kartica.

Prema glasinama koje navodi Stefan Tanase, stručnjak Kaspersky Laboratorije, razlog za blokadu kartica korisnika navedenih banaka je kompromitovanje sistema evropskog ogranka VISA, Euronet Worldwide. Ovu informaciju objavili su rumunski mediji, ali do sada nije bilo njene zvanične potvrde. Tanase smatra da je ovo mogući uzrok jer bi time bilo objašnjeno zašto su blokirane VISA kartice korisnika banaka u nekoliko različitih zemalja.

Teško je proceniti ozbiljnost incidenta, smatra Tanase, s obzirom da su banke različito reagovale na nastalu situaciju - dok su neke odmah blokirale kartice i stare zamenile novim, druge su se odlučile da samo prate dalji razvoj događaja.

“Trenutno je veoma teško steći kompletnu sliku o tome šta se događa, ali kao što to obično biva, malo je verovatno da je reč o izolovanim incidentima. Zapravo, ovo bi mogao biti samo vrh ledenog brega,” kaže Tanase.

Tanase preporučuje korisnicima online bankarskih usluga da se pridržavaju nekih osnovnih pravila koja ih mogu sačuvati od toga da postanu žrtve prevara sa platnim karticama:

  • Proveravajte izvode što češće. Proverite da li su sve transkacije vaše. U slučaju da vam se neka transakcija učini sumnjvom, kontaktirajte svoju banku što pre.

  • Koristite SMS obaveštenja ukoliko vaša banka nudi takvu uslugu. Neke banke nude svojim klijentima ovakvu uslugu besplatno, dok druge naplaćuju ovaj servis. Na ovakav način dobijaćete brzo obaveštenja o transkacijama koje su obavljene preko vaše kartice.

  • Neka veći deo vašeg novca bude na računu koji nije povezan sa karticama. Istina, prebacivanje novca sa računa na račun na nedeljnoj ili mesečnoj bazi može biti zamorno, ali malo napora vas štiti od potencijalne štete koja može nastati kao rezultat kompromitovanja kartice.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a

Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje