Kina američko špijuniranje nazvala ''licemerstvom'' i ''tiranijom''

Vesti, 28.03.2014, 08:03 AM

Kina američko špijuniranje nazvala ''licemerstvom'' i ''tiranijom''

Kineski ministar odbrane Geng Jangšeng kritikovao je Sjedinjene Američke Države zbog nedavnog otkrića da je američka obaveštajna agencija NSA špijunirala kinesku kompaniju Huawei Technologies i rekao da Kina planira da pojača svoje zaštitne mere u borbi protiv hakerskih napada koji dolaze iz SAD.

Kineski ministar je rekao da su skorašnji izveštaji o američkim špijunskim aktivnostima usmerenim protiv Kine, kompanija i građana ove zemlje, razotkrili američko “licemerstvo” i “tiraniju”.

Prošle nedelje, američki Njujork Tajms i nemački Špigl objavili su da je američka NSA hakovala servere kompanije Huawei da bi se navodno pronašli dokazi o povezanosti jedne od najvećih svetskih telekomunikacijskih kompanija sa kineskom Narodnooslobodilačkom vojskom.

Ono što je dalo posebnu težinu ovom otkriću je činjenica da američki zvaničnici godinama optužuju kineske vlasti da uz pomoć kineskih proizvođača kao što su Huawei i ZTE, ali i hakerskih grupa, špijuniraju američke kompanije i državne institucije. Huawei u SAD ima status pretnje nacionalnoj bezbednosti, tako da je poslovanje kompanije u SAD blokirano, što američki zvaničnici opravdavaju navodnom zabrinutošću zbog toga što bi Huawei, backdoorovima u svojoj opremi, mogao omogućiti Kini da krade poslovne tajne američkih kompanija ali i tajne državnih institucija.

NSA je odbila da komentariše ove izveštaje, a iz agencije su još jednom ponovili da su njihovi ciljevi samo “validne strane obaveštajne grupe”.

Iz Huawei su rekli da oni osuđuju ovakve aktivnosti, ako se pokaže da su ovi izveštaji tačni.

Kineski ministar odbrane je rekao da Amerikanci već dugo ponavljaju jedno isto, osuđujući navodne kineske hakerske napade. “Ali istina je da je to ustvari bez ikakvog osnova, kao kada lopov viče “Zaustavite lopova!”, rekao je Geng.

Prošlog meseca Kina je formirala novi visoki komitet za sajber bezbednost i informacione tehnologije. Tom prilikom, kineski predsednik Ksi Jinping je rekao da sajber bezbednost postaje pitanje nacionalne bezbednosti.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Novi macOS malver ClickLock krade podatke uz pomoć korisnika

Novi macOS malver ClickLock krade podatke uz pomoć korisnika

Istraživači kompanije Group-IB otkrili su novi macOS malver pod nazivom ClickLock Stealer, koji za kompromitovanje uređaja ne koristi ranjivosti op... Dalje

Chrome ekstenzija sa skoro milion korisnika uklonjena zbog sumnjivog prikupljanja podataka

Chrome ekstenzija sa skoro milion korisnika uklonjena zbog sumnjivog prikupljanja podataka

Google je uklonio popularnu Chrome ekstenziju ModHeader iz Chrome Web Store-a nakon što su istraživači kompanije Stripe otkrili skrivene funkcional... Dalje

LastPass upozorava na fišing kampanju koja koristi lažna bezbednosna obaveštenja

LastPass upozorava na fišing kampanju koja koristi lažna bezbednosna obaveštenja

Kompanija LastPass je upozorila korisnike na novu fišing kampanju u kojoj napadači koriste lažna bezbednosna obaveštenja kako bi ih usmerili na zl... Dalje

Apple upozorava: prevaranti sve češće koriste FaceTime za krađu podataka i novca korisnika

Apple upozorava: prevaranti sve češće koriste FaceTime za krađu podataka i novca korisnika

Apple je upozorio korisnike iPhone i iPad uređaja da svaki neočekivani FaceTime poziv, poruku ili zahtev za deljenje ličnih podataka tretiraju kao ... Dalje

Novi Android malver RedHook koristi Wireless ADB za preuzimanje kontrole nad telefonom

Novi Android malver RedHook koristi Wireless ADB za preuzimanje kontrole nad telefonom

Istraživači kompanije Group-IB upozoravaju na novu verziju Android malvera RedHook, koja koristi funkciju Wireless ADB kako bi stekla privilegije zn... Dalje