Ko je odgovoran za sajber napad na Južnu Koreju

Vesti, 21.03.2013, 05:32 AM

Ko je odgovoran za sajber napad na Južnu Koreju

Sajber napad na dve banke banke, Šinhan i Nong Hjup, i tri televizijske stanice u Južoj Koreji, KBS, NBC i YTN, došao je sa kineske IP adrese, izjavili su zvaničnici Južne Koreje, ali identitet napadača još uvek nije poznat.

Hakeri su koristili kinesku IP adresu za napad malicioznim kodom na šest kompanija koji se dogodio u juče.

Zvaničnici Južne Koreje kažu da je istraga o ovom napadu u toku.

Ipak, južnokorejski zvaničnici naglašavaju da IP adresa ne otkriva identitet onih koji stoje iza ovog napada, s obzirom da napadači mogu koristiti adrese drugih zemalja kako bi prikrili tragove napada.

Nezvanično, mnogi sumnjaju na Severnu Koreju, koja je u prošlosti bila optuživana za hakerske napade na Južnu Koreju. Južnokorejska komisija za komunikacije KCC objavila je da je za napade na šest kompanija odgovoran isti subjekt. Ipak, nije jasno da li iza napada stoji država, kada bi se moglo govoriti o sajber ratu, ili je reč o aktu sajber terorizma koji su izveli pojedinci za svoj račun.

Tokom jučerašnjeg incidenta 32000 računara je bilo pogođeno napadom, a pojedine usluge banke Šinhan, uključujući internet bankrstvo i bankomate bile su na kratko nedostupne. Na nekim računarima koji su bili pogođeni jučarašnjim napadom obrisani su pojedini fajlovi.

Ipak, prema dosadašnjim saznanjima, tokom jučerašnjeg napada nije pričinjena veća šteta.

Malver koji je učestvovao u sajber napadu je Trojanac za Windows koji je otkriven pre godinu dana i koji ima neke karakteristike slične onima koje ima malver Shamoon kojim su prošlog leta napadnute naftne kompanije na Bliskom istoku.

Pretpostavlja se da je za prekid u radu mreža samo delimično odgovoran malver koji je pronađen, ali koji sam nije mogao da napravi takav prekid. Jučerašnji incident je bio vise od napada malvera, tačnije, radilo se o kombinaciji nekoliko vrsta napada, zbog čega se pretostavlja da je reč o organizovanoj grupi.

Jučerašnji napad mogao bi dodatno da optereti ionako zategnute odnose dve Koreje. Ratoborna retorika Severne Koreje pojačana je pošto su UN pooštrile sankcije protiv ove zemlje zbog nukelarne probe u februaru, nakon čega je Severna Koreja zapretila da će napasti SAD i Južnu Koreju.

Iako jučerašnji sajber napad nije uticao na državne institucije, vosjku i infrastrukturu Severne Koreje, vlasti su podigle odbrambenu gotovost na viši nivo, što se pre svega odnosi na odgovor na sajber napade.

Međusobne optužbe za sajber napade nisu novost u odnosima dve Koreje. Prošle godine je Južna Koreja optužila severnog suseda za najmanje dva sajber napada na južnokrejske kompanije, a pre nekoliko dana su iz Severne Koreje stigle optužbe na račun SAD i Južne Koreje da su odgovorne za hakerske napade na sajtove u ovoj zemlji.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Francuski sud pustio vlasnika Telegrama da napusti zemlju

Francuski sud pustio vlasnika Telegrama da napusti zemlju

Vlasnik aplikacije Telegram, rođen u Rusiji, rekao je da se vratio u Dubai nakon što je nekoliko meseci proveo u Francuskoj zbog krivične istrage u... Dalje

Prevaranti se lažno predstavljaju kao ransomware banda Clop

Prevaranti se lažno predstavljaju kao ransomware banda Clop

Barracuda Networks upozorava na prevarante koji se predstavljaju kao ransomware banda Clop, pokušavajući da iznude novac od žrtava. Ovakvi incident... Dalje

Microsoft upozorio na ClickFix prevaru koja zloupotrebljava Booking[.]com

Microsoft upozorio na ClickFix prevaru koja zloupotrebljava Booking[.]com

Sofisticirana phishing kampanja „ClickFix“ lažno predstavlja Booking.com kako bi se ugostiteljske firme zarazile malverima za krađu info... Dalje

Mozilla upozorila korisnike da ažuriraju Firefox

Mozilla upozorila korisnike da ažuriraju Firefox

Mozilla je pozvala korisnike Firefox-a da ažuriraju svoje pretraživače na verziju 128 ili noviju (ili ESR 115.13) pre 14. marta 2025. godine, kako ... Dalje

Google isplatio ukupno 12 miliona dolara za prijavljene bagove u aplikacijama i servisima kompanije

Google isplatio ukupno 12 miliona dolara za prijavljene bagove u aplikacijama i servisima kompanije

Google-ov program nagrađivanja ranjivosti je prošle godine isplatio 11,8 miliona dolara istraživačima koji su prijavili ranjivosti u proizvodima i... Dalje