Kontroverzni ruski zakon o ''suverenom internetu'' stupio na snagu
Vesti, 04.11.2019, 00:30 AM

Uprkos zabrinutosti da bi ga vlada mogla koristiti da ućutka kritičare, ruski zakon o "suverenom internetu", koji je predsednik Vladimir Putin potpisao u maju ove godine, stupio je na snagu 1. novembra. Teoretski, novi zakon daje široka ovlašćenja vladi da “u hitnim slučajevima” blokira pristup sadržaju iz zemlje ili izvan granica Rusije. Na vladi je da odluči šta predstavlja pretnju i koje mere treba preduzeti.
Zvanični razlog za donošenje zakona je taj da će se on sprečiti sajber-napade i omogućiti Rusiji da zadrži svoj internet koji funkcioniše u slučaju da Zapad odseče zemlju od svetske mreže. Portparol Kremlja je rekao da korisnici neće primetiti nikakve promene. Međutim, kritičari se plaše da će vlada pokušati da stvori internet zaštitni zid sličan onome u Kini.
Oprema za “dubinsku inspekciju paketa” koju će internet provajderi morati da instaliraju u skladu sa zakonom može da prati i preusmerava saobraćaj i filtrira sadržaj.
Kako tvrde u Human Rights Watchu, ta oprema će omogućiti ruskoj Saveznoj službi za nadzor u oblasti telekomunikacija, informacionih tehnologija i masovnih komunikacija, Roskomnadzoru, da kad god poželi blokira pristup sadržaju za koji vlada smatra da je pretnja. Dodatno, ovim zakonom, vlada je omogućila zakonsku osnovu za masovni nadzor.
Direktorka Human Rights Watcha za Evropu i Srednju Aziju Rejčel Denber rekla je u izjavi:
“Sada vlada može direktno cenzurisati sadržaj ili čak pretvoriti ruski internet u zatvoreni sistem, a da ne kaže javnosti šta rade ili zašto. To ugrožava pravo ljudi u Rusiji na slobodu govora i slobodu informacija na mreži.”
Međutim, stručnjaci kažu da je nejasno kako se ovlašćenja kontroverznog zakona mogu koristiti ili koliko efikasno mogu da se primene s obzirom na tehnološke izazove i velike troškove. Oni smatraju da će zakon tehnički biti težak za primenu, bez obzira koje su stvarne namere vlade i da je “nemoguće potpuno izolovati ruski internet”.
Oni takođe kažu da vlastima neće biti lako da nateraju sve internet provajdere da instaliraju i primenjuju pomenuti softver, kao i da provere da li svi internet provajderi filtriraju isti sadržaj. Zbog tih teškoća, nejasno je kako će zakon promeniti način na koji Rusi koriste internet. To bi moglo dovesti do “vansudske blokade govora i informacija bez transparentnosti”, upozorava Human Rights Watch.
Ovo je poslednji u nizu restriktivnih zakona o internetu koje je odobrila Rusija. Početkom godine ruski parlament je usvojio dva zakona kojima se zabranjuje “nepoštovanje” vlasti i širenje onoga što vlada smatra “lažnim vestima”.

Izdvojeno
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Pratite nas
Nagrade