Kriptografi upozoravaju: Mnogi javni ključevi ne garantuju bezbednost
Vesti, 17.02.2012, 01:15 AM

Prema tvrdnjama tima evropskih i američkih istraživača koje je predvodio EFF (Electronic Frontier Foundation), enkripcija koja se koristi za zaštitu online bankarskih transakcija, elektronske trgovine, emailova i drugih poverljvih podataka nije sigurna kako se verovalo. Istraživanje je trebalo da bude objavljeno kasnije ove godine ali je Njujork Tajms ovu priču objavio ove nedelje.
Istraživači su pregledali milione javnih ključeva koje koriste veb sajtovi za enkripciju online transakcija i otkrili da mali ali ne i beznačajni broj njih može biti kompromitovan. U većini slučajeva problem je u načinu na koji su ovi ključevi generisani. Brojevi koji su povezani sa ovim ključevima nisu uvek nasumični kao što bi trebalo, pokazalo je istraživanje. Tako bi se moglo dogoditi da napadači koriste javne ključeve da bi pretpostavili odgovarajuće privatne ključeve koji se koriste za dekripciju podataka.
Radi se dakle o veoma ozbiljnoj kriptografskoj ranjivosti čiji razlog leži u nedovoljnoj nasumičnosti izabranih brojeva prilikom generisanja privatnih ključeva za HTTPS, SSL i TSL servere.
Sada istraživački tim obaveštava one čiji su ključevi ranjivi kao i sertfikacione organe koji izdaju sertifikate za njih da moraju generisati nove ključeve i da sporni sertifikati moraju biti povučeni.
Kriptografija javnog ključa je sistem enkripcije koji se koristi za zaštitu transakcija na internetu. On uključuje javni ključ za enkripciju podataka koji je povezan sa privatnim ključem za dekripciju.
Primera radi, kada se korisnik prijavljuje na sajt banke transakcije su šifrovane javnim ključem. Podaci mogu biti dešifrovani samo uz pomoć odgovarajućeg privatnog ključa koji ima vlasnik sajta.
Javni ključevi su obično deo digitalnih sertifikata koje objavljuju sertifikaciona tela za digitalne sertifikate. Do sada se verovalo da je nemoguće pretpostaviti privatni ključ i da ne postoje dva para javnih i privatnih ključeva koja su ista.
Otkriće tima stručnjaka za kriptografiju je uzdrmalo ovu pretpostavku. Od 6,6 miliona javnih ključeva koje su pregledali istraživači, generisanih uz pomoć RSA algoritma, 12,720 njih nisu sigurni uopšte a 27000 su ranjivi. Ključevi koje su pregledali istraživači prikupljeni su iz nekoliko javnih baza podataka.
Komentarišući otkriće poznati kriptograf Brus Šnajer kaže za Computer World da je ono značajno ali da je potrebno više informacija o tome. “To je kao kad kažete da 10000 ljudi ima loše brave ali ne pružite podatke o tome kome pripadaju te brave ili gde se nalaze,” kaže Šnajer.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade