Lažna ažuriranja za pregledače inficiraju uređaje bankarskim trojancima i ransomwareom
Vesti, 04.10.2019, 08:00 AM

Na hakovanim web sajtovima sajber-kriminalci nude lažna ažuriranja za pregledače da bi zarazili uređaje posetilaca bankarskim trojancima, upozorila je kompanija FireEye. U nekim slučajevima, napadači naknadno koriste exploit alate kako bi se kompromitovanu mrežu zarazili ransomwareom.
U periodu od maja do septembra ove godine, FireEye je zabeležio incidente u kojima su poslovni korisnici bili zaraženi malverom preko lažnih ažuriranja pregledača.
Hakovani sajtovi su prikazivali „lažna ažuriranja“ putem JavaScript upozorenja u kojima se navodi da korisnik koristi staru verziju web pregledača i da bi trebalo da preuzme ponuđeno „ažuriranje“ kako bi pregledač mogao da radi “glatko i sigurno”.
Kada se klikne dugme za ažuriranje, preuzima se ili HTML fajl (HTA), JavaScript ili Zip arhive sa JavaScript fajlovima.
Kada se preuzeti fajl pokrene, pokreće se skripta koja sakuplja informacije o računaru i šalje ih nazad na komandni i kontrolni server (C2) napadača.
Server tada odgovora drugom skriptom koja se pokreće na uređaju žrtve da bi se preuzeo i instalirao malver. Istraživači kompanije FireEye navode da su primetili malvere poput Dridexa, NetSupport Managera, AZORulta ili Chthonica, ali da je Dridex najčešće korišćen.
Pored informacija koje kradu bankarski trojanci, skripta takođe koristi besplatni alat Nircmd.exe za pravljenje skrinšotova radne površine koji se takođe šalju na C2.
Dridex je korišćen za instaliranje BitPaymer ili DoppelPaymer ransomwarea na mrežama žrtava.
Istraživači su otkrili i da napadači koriste backdoor koji dolazi u paketu sa Dridexom za bočno širenje ransomwarea po kompromitovanoj mreži.
Napadači su koristili PowerShell Empire, Koadic, mimikatz i druge alate za prikupljanje lozinki i bočno kretanje unutar mreže.
Kada je mreža ispitana i dragoceni podaci koje su pronašli bankarski trojanci izvučeni, napadači će izvesti konačni napad ransomwareom poput DoppelPaymera ili BitPaymera širom mreže kompanije koristeći PSExec.
I BitPaymer i DoppelPayment su dobro poznati po zahtevima za ogromnim otkupninama. Na primer, poznati su slučajevi u kojima je DoppelPaymer tražio otkupninu u rasponu od 80000 do preko 2 miliona dolara.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade