Lažne Amazon poklon kartice kriju malver Dridex
Vesti, 30.12.2020, 10:00 AM

Praznici su vreme poklona, ali ako vam poklon ovih dana stigne od Amazona, ne prihvatajte ga. Grupa koja stoji iza malvera Dridex šalje lažne Amazon poklon kartice.
Dridex je modularni bankarski trojanac koji može da uradi mnogo toga lošeg na vašem uređaju, uključujući krađu podataka za prijavljivanje, evidentiranje pritiska na tastere, pravljenje snimaka ekrana i preuzimanje i instaliranje drugih malvera.
Dridex je posebno opasan jer je poznato da distributerima ransomwarea DoppelPaymer i BitPaymer omogućava pristup kompromitovanim mrežama.
Kriminalne grupe koje distribuiraju malvere obično koriste aktuelne događaje i praznike kao teme za fišing kampanje kako bi namamile ljude da otvaraju priloge u e-mailovima.
Takav je slučaj i sa aktuelnom fišing kampanjom koju je otkrila firma Cybereason, gde kriminalci potencijalnim žrtvama daruju Amazon poklon kartice koje se šalju e-mailom.
Da bi iskoristili poklon Amazona od 100 dolara korisnici moraju da kliknu na link u e-mailu.
Kada se klikne na link, preuzima se Word dokument sa nazivom „Amazon_Gift_Card“, „Order_Gift_Cart“ ili „Amazon_eGift-Card“.
Kada se otvori fajl, žrtva će videti obaveštenje da je dokument napravljen u online verziji Microsoft Officea i od nje će se tražiti da klikne na „Omogući sadržaj“. Ako to uradi, maliciozni makro će na računaru žrtve preuzeti i instalirati malver Dridex, a možda i druge malvere.
S obzirom na to da smo u vreme praznika prinuđeni da se ne viđamo sa dragim ljudima zbog aktuelne situacije sa pandemijom, poklon kartice će verovatno biti uobičajeni poklon. Zbog toga je važno imati na umu da vam Amazon nikada neće tražiti da preuzmete fajl da biste iskoristili poklon.
Legitimni e-mail sa poklon karticom za Amazon sadrži kod koji koristite na Amazonovom sajtu da biste dodali sredstva na svoj račun.
Ako primite bilo kakav e-mail sa poklon karticom a od vas se traži da preuzmete i otvorite Word dokument, odmah ga zatvorite. Ako i dalje niste sigurni da li je eGift kartica legitimna, kontaktirajte pošiljaoca telefonom (ne preko e-maila!) i pitajte da li vam je poslao poklon.

Izdvojeno
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Pratite nas
Nagrade