Lažni anti-špijunski skener Amnesty Internationala inficira Windows računare opasnim malverom
Vesti, 01.10.2021, 09:30 AM

Ciscovi istraživači upozorili su na hakere koji se predstavljaju kao Amnesty International da bi prevarili ljude da preuzmu zlonamerni softver. Oni su registrovali više domena koristeći varijacije naziva poznate svetske organizacije za zaštitu ljudskih prava kako bi reklamirali softver “Amnesty Anti Pegasus”, koji navodno može da skenira uređaje i detektuje špijunski softver izraelske firme NSO Group.
Prevaranti pokušavaju da iskoriste nedavna otkrića Amnesty Internationala o špijunskom softveru Pegaz kako bi inficirali uređaje žrtava manje poznatim alatom za daljinski pristup koji se zove Sarvent koji napadačima obezbeđuje zadnja vrata na računarima žrtava. Hakeri mogu koristiti taj pristup za preuzimanje i pokretanje drugih malvera, kao i za eksfiltraciju podataka poput lozinki.
Napadači očigledno koriste sve veću zabrinutost zbog špijunskog softvera. Zagovornici ljudskih prava dugo kritikuju NSO zbog toga što vlade koriste tehnologiju kompanije za špijuniranje aktivista, disidenata i novinara. Opsežan julski izveštaj Amnesty Internationala otkrio je da je špijunski softver koristio ranjivost u prethodnoj verziji iOS-a za špijuniranje na desetine žrtava.
Zlonamerni softver predstavljen kao skener izgleda kao legitimno antivirusno rešenje specijalno napravljeno za skeniranje sistema i pronalaženje Pegaza i njegovo uklanjanje.
Napadi u kojima se koristi Sarvent izvode se od početka godine, a ciljevi su različiti profili žrtava u nekoliko zemalja.
Ne zna se šta se ranije koristilo kao mamac, ali su istraživači u Cisco Talosu nedavno primetili nove napade u kojima je Sarvent isporučivan putem lažnog veb sajta Amnesty Internationala koji reklamira Anti-Pegasus AV.
Hakeri su se potrudili da malver izgleda kao legitiman antivirus kreiranjem odgovarajućeg korisničkog interfejsa. Odabir ove maske ukazuje na to da hakeri pokušavaju da prevare ljude koji su zabrinuti da su njihovi uređaji možda inficirani Pegazom.
Nije jasno kako se posetioci dovode na lažni veb sajt Amnesty Internationala, ali analiza domena u ovoj kampanji pokazuje da se domenima pristupa širom sveta, iako nema naznaka da je reč o kampanji velikih razmera.
Istraživači sa prilično sigurni da napadač govori ruski jezik. Takođe su pronašli dokaze koji ukazuju na to da je malver stariji nego što se prvobitno mislilo ili da ga je ranije koristio neko drugi.
Na osnovu prikupljenih dokaza, istraživači ne mogu da procene sa sigurnošću motive napadača ali na prvi pogled, izgleda da su hakeri iskoristili veliku novinsku priču da bi zaradili. Međutim, može biti i da napadačima zarada nije motiv, a ono što podržava ovu teoriju je mali broj žrtava i nivo prilagođavanja napada.
Ovo nije prvi put da hakeri koriste priču o Pegazu. Pre nešto više od mesec dana pojavili su se e-mailovi kojima je neko pokušavao da ubedi ljude da su “kolateralna žrtva” Pegaza koji ih je navodno snimao tokom “najprivatnijih trenutaka”. Ucenjivač je pretio da će, ukoliko žrtva ne plati 0,035 bitkoina (oko 1600 dolara u to vreme), snimci biti poslati porodici, prijateljima i poslovnim saradnicima žrtve, ali i da će biti objavljeni na sajtovima “za perverznjake koji vole takav sadržaj”.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade