Lažni čistač Windowsa krije trojanca
Vesti, 30.04.2019, 11:30 AM

Bezbednosni istraživači otkrili su web sajt na kome se nudi alat za čišćenje Windows računara koji je ustvari samo maska za trojanca AZORult koji krade lozinke i informacije.
AZORult je trojanac koji kada se instalira pokušava da ukrade korisničke lozinke iz pregledača, lozinke FTP klijenata, novčanike sa kriptovalutom, fajlove i još mnogo toga.
Umesto spama, exploit alata ili pomoći drugih trojanaca, napadači su se odlučili da naprave lažni Windows program i prateći web sajt sa koga će distribuirati trojanca.
Prošlog meseca, istraživač Benkov otkrio je web sajt gcleaner[]info koji je reklamirao Windows alat za čišćenje “đubreta” (neželjenih fajlova) pod nazivom G-Cleaner ili Garbage Cleaner. Sajt je dobro urađen i izgleda kao i bilo koji drugi legitimni sajt koji promoviše neki program.
Prema onom što piše na sajtu, G-Cleaner ili Garbage Cleaner je Windows alat koji uklanja privremene fajlove, nefunkcionalne prečice i nepotrebne unose u Registru. Sve u svemu, alat se reklamira kao i svi drugi alati za optimizaciju sistema.
Na sajtu se tvrdi da “G-Cleaner štiti vašu privatnost. Čisti vašu istoriju pregledanja i privremene internet fajlove, omogućavajući vam da budete sigurniji korisnik interneta i manje podložni krađi identiteta."
Čak i kada preuzmete i pokrenete program, to izgleda kao i kad pokrenete bezbroj drugih PC čistača. Program tvrdi da će skenirati vaš računar i ukloniti nepotrebne fajlove.
Kada se program G-Cleaner instalira, on će preuzeti glavne komponente lažnog čistača PC-ja i sačuvaće ih u C:ProgramDataGarbage Cleaner ili C:ProgramDataG-Cleaner foldere u zavisnosti od verzije.
Zatim izvlači fajl u %Temp% folder i pokreće ga. Ovaj fajl je komponenta malvera koja će pokušati da ukrade lozinke, podatke, novčanike i druge informacije na računaru.
Malver zatim šalje komandno-kontrolnom serveru fajl pod nazivom Encrypted.zip koji sadrži prikupljene podatke sa računare žrtve.
Sajt je još uvek u funkciji. Nekoliko istraživača je upozorilo na ovaj sajt, a nekoliko antivirusnih programa je detektovalo fajl sa sajta kao maliciozan.
Ovaj sajt i malver koji se distribuira sa sajta pokazuju koliko je važno da korisnici ne preuzimaju programe sa interneta bez provere.
Korisnici treba da provere sajt pre preuzimanja i instaliranja programa da bi znali da li je sajt pouzdan. Čak i ako je tako, uvek možete proveriti preuzeti preuzeti fajl pre pokretanja.

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade