Lažni sajtovi za konverziju PDF fajlova šire malver
Vesti, 16.04.2025, 13:00 PM

Istraživači sajber bezbednosti u CloudSEK-u upozoravaju da hakeri zloupotrebljavaju PDFCandy.com da bi širili malver ArechClient2. Oni iskorišćavaju popularnost PDFCandy.com, onlajn alata za konverziju fajlova koji koristi više od dva i po miliona ljudi.
Prema njihovom istraživanju, napadači distribuiraju ArechClient2 malver da bi ukrali podatke kao što su korisnička imena i lozinke. ArechClient2 je malver porodice SectopRAT aktivne od 2019. godine, koji se širi preko lažnih oglasa na mreži putem Google Ads ili preko lažnih ažuriranja softvera.
Hakeri su napravili lažni konverter PDF fajlova u DOCX koji je sličan popularnom pdfcandy.com. Potrudili su se da kopiraju izgled pravog veb sajta - koriste slične veb adrese, „pažljivo repliciraju korisnički interfejs originalne platforme i registruju imena domena sličnog izgleda kako bi obmanuli korisnike“, primetili su istraživači CloudSEK-a.
Kada korisnik dođe na jedan od ovih lažnih sajtova, od njega se traži da otpremi PDF fajl za konverziju, što je uobičajeno. Lažni sajt čak prikazuje lažnu animaciju učitavanja kao da se dešava prava konverzija.
Zatim, neočekivano, lažni sajt zahteva CAPTCHA verifikaciju. Ovo je najvažniji korak u napadu gde „društveni inženjering prelazi na sistemski kompromis“, navodi se u izveštaju. To znači da se napad oslanja na manipulisanje načinom na koji korisnici obično stupaju u interakciju sa veb sajtovima. CAPTCHA ima dve svrhe: da lažni sajt izgleda realističnije i da navede korisnike da kliknu bez razmišljanja.
Sajt traži od korisnika da pokrenu komandu koristeći ugrađeni Windows alat PowerShell, što dovodi do kompromitovanja sistema. Sledi niz preusmeravanja, počev od bezazlenog linka do fajla pod nazivom „adobe.zip“.
Fajl sadrži folder pod nazivom „SoundBAND“ sa opasnim izvršnom fajlom pod nazivom „audiobitexe“. Ovo je višestepeni napad u kome se korriste legitiman Windows program i Windows alat, da bi se na kraju instalirao ArechClient2.
Prošlog meseca FBI je upozorio na onlajn konvertere fajlova koji se koriste za distribuciju malvera, tako da ova pretnja nije nova.
„Sajber kriminalci širom sveta koriste sve vrste besplatnih alata za konverziju dokumenata ili alate za preuzimanje. Ovo može biti veb sajt koji tvrdi da konvertuje jednu vrstu fajla u drugu, kao što je .doc u .pdf. Takođe može tvrditi da kombinuje fajlove, kao što je spajanje više .jpg fajlova u jedan .pdf fajl. Program može tvrditi da je alat za preuzimanje MP3, .MP4.“
Da biste se zaštitili od ovakvih pretnji, trebalo bi da budete oprezni kada koristite usluge onlajn konverzije datoteka, proverite legitimnost veb sajta pre nego što otpremite fajlove, obratite pažnju na URL adrese i budete oprezni sa neočekivanim upitima.
Foto: OpenClipart-Vectors | Pixabay

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade