Malver Cryptolocker za tri meseca zarazio 250000 računara i ''zaradio'' milione
Vesti, 24.12.2013, 08:11 AM

Tim stručnjaka za bezbednost računara kompanije Dell otkrio je novu verziju ransomware-a Cryptolocker, koji je do sada zarazio oko 250000 računara i zaradio skoro milion dolara u bitcoinima.
Na osnovu raspoloživih podataka, stručnjaci kompanije Dell procenjuju da je za prvih 100 dana distribucije malvera Cryptolocker zaraženo između 200000 i 250000 sistema širom sveta, saopštila je kompanija.
Stručnjaci kažu da bi samo u septembru oni koji stroje iza Cryptolocker-a zaradili skoro 380000 dolara da su prodali 1216 bitcoina odmah pošto su ih dobili od žrtava.
Međutim, ako su odlučili da ih zadrže, taj iznos bi bio više nego dvostruko veći - 980000 dolara.
Programi koji se nazivaju ransomware onemogućavaju žrtve da normalno koriste računare (npr. zaključavanjem ekrana) i prete im da će se suočiti sa ozbiljnim zakonskim konsekvencama ukoliko ne slede instrukcije autora malvera. Žrtve su obično “krive” za nelegalno preuzimanje sadržaja koji je zaštićen autorskim pravima ili pornografskog sadržaja.
Zahtevi tradicionalnih ransomware-a se mogu ignorisati, jer se uz pomoć sigurnosnog softvera sistem može otključati a malver ukloniti sa računara. Međutim, sa Cryptolocker-om rešenje nije tako jednostavno. Ovaj malver svojom agresivnom enkripcijom fajlova na sistemu žrtve onemogućava povratak kontrole nad fajlovima osim u slučaju kada žrtva plati otkup za njih.
Stručnjaci Dell-a tvrde da su se prvi primerci malvera Cryptolocker pojavili 5. septembra, kao i da su ti prvi primerci malvera preuzeti sa kompromitovanog web sajta u SAD.
Iz Dell-a kažu da su se prve verzije Cryptolocker-a širile i putem spam emailova, i da su žrtve bile pre svega poslovni korisnici, koji su dobijali emailove, navodno od nezadovoljnih korisnika/klijenata.
U ovim emailovima su se nalazili ZIP fajlovi sa nazivima koji su bili sastavljeni od 13 do 17 nasumično izabranih alfabetskih karaktera, koji su sadržali EXE fajl sa istim nazivom.
U oktobru je primećeno da se Cryptolocker distribuira uz pomoć P2P (peer-to-peer) malvera Gameover Zeus. Distributeri Cryptolocker-a su očigledno plaćali po instalaciji distributerima malvera Gameover Zeus koji se širi uz pomoć spam bot mreže Cutwail. Spam emailovi koje je isporučivala bot mreža Cutwail sadržali su takođe ZIP fajl koji se sadržao mali EXE fajl, iako se na osnovu naziva i ekstenzije fajla moglo zaključiti da je reč dokumentu. Korisnici koji bi otvorli navodni dokument preuzeli bi malver Upatre koji bi potom preuzimao i pokretao malver Gameover Zeus, da bi ovaj na kraju preuzeo i instalirao druge malvere, među kojima je bio i Cryptolocker.
Gameover Zeus je do ovog trenutka ostao glavni metod distribucije Cryptolocker-a, a distribuciju Gameover Zeus-a pomažu, osim bot mreže Cutwail, i Blackhole i Magnitude kompleti exploit-a.
Više detalja o ovome možete naći na blogu kompanije Dell, Secureworks.com.

Izdvojeno
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Hakeri tokom StarCraft II mečeva ubacuju video snimke koji izazivaju epilepsiju

Igrači StarCraft II su na Reddit-u otkrili da su već neko vreme mete veoma zastrašujućih hakerskih napada. Naime, nepoznati hakeri su našli na... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Google da bi ukrali korisnička imena i lozinke korisnika Google naloga

Programer Nik Džonson upozorio je na novu phishing prevaru koja je posebno opasna zbog toga što prevaranti šalju imejlove sa lažne Google adrese. ... Dalje
Prevaranti zloupotrebljavaju Booking.com za širenje trojanca AsyncRAT

Lažni imejlovi sa Booking.com upućeni hotelskom osoblju kriju malver AsyncRAT. Početkom meseca, istraživači MalwareBytes-a upozorili su na ove na... Dalje
Pratite nas
Nagrade