Malver Tubrosa zaradio kriminalcima hiljade dolara od lažnih pregleda YouTube snimaka
Vesti, 23.01.2015, 01:18 AM

Online video sevisi nude mogućnost za zaradu onima koji stvaraju sadržaj i koji pokušavaju da žive od toga. Mnogi autori video sadržaja uspeli su da svoje YouTube video snimke pretvore u ozbiljan izvor prihoda zahvaljujući YouTube partnerskom programu koji omogućava ljudima da zarade od svojih video snimaka preko reklama. Gejming kanali su posebno uspešni na YouTubeu. Tako na primer, PewDiePie od svojih YouTube videa godišnje zaradi oko 15 miliona dolara, zahvaljujući ogromnom broju pregleda koji imaju njegovi video snimci.
Ovaj trend nije mogao da promakne sajber kriminalcima. Pre nekog vremena, oni su počeli da koriste prednosti YouTube partnerskog programa za širenje malvera koji su istraživači Symanteca nazvali Tubrosa.
Tubrosa se sastoji od dve komponente: jedne koja se isporučuje preko spear fišing spam emailova i koju instaliraju neoprezni korisnici, i druge koju preuzima i pokreće ova prva komponenta malvera.
Sajber kriminalci šire malver preko spam emailova. Ako korisnik otvori fajl u prilogu emaila ili klikne na link, preuzeće maliciozni fajl koji zatim preuzima pomenutu drugu komponentu malvera koji ima tekstualni fajl koji sadrži listu sa skoro hiljadu YouTube linkova za video snimke. Istraživači su analizirali tri YouTube kanala koji se nalaze u dokumentu i utvrdili da je njihov sadržaj kopija sadržaja koji su postavili drugi korisnici YouTubea.
Malver otvara ove linkove u pozadini kompromitovanog računara, tako da korisnik o tome ne zna ništa. Da bi njegova aktivnost bila neprimećena, malver utišava zvuk na inficiranom računaru na minimum. Malver čak može da nadogradi ili instalira Flash Player na računaru da bi omogućio pregled videa.
Korisnik neće primetiti ništa neobično sve dok resursi računara ne budu u potpunosti iskorišćeni tako da to počne da utiče na rad računara.
YouTube partnerski program koristi proces provere korisničkog naloga, ali da bi izbegao Googleove bezbednosne provere, malver dinamički menja referrer (REFS.txt) i useragent (UA.txt) koristeći dve PHP skripte. Na taj način malver može da prevari Googleove servere da nova konekcija ili korisnik pregledava video snimke.
Svaki pregled povećava rang sadržaja. Google smatra da će reklame u popularnim videima imati veću publiku pa će time biti i unosnije. Više pregleda za YouTube video znači i veći profit za autora videa. To omogućava i sajber kriminalcima da zarade mnogo novca primoravajući inficirane računare da pregledavaju njihov sadržaj.
Iz Symanteca procenjuju da su kriminalci do sada zaradili bar nekoliko hiljada dolara od ove kampanje. Iako je nemoguće to sa sigurnošću tvrditi, moguće je da ovo nije jedina kampanja i da ima još kampanja sličnih ovoj iza kojih ista grupa kriminalaca.
Najveći broj infekcija malverom Tubrosa zabeležen je u Južnoj Koreji, Indiji i Meksiku. Kampanja distribucije ovog malvera započela je u avgustu prošle godine, i još uvek je u toku.
Googleovi sistemi štite oglašivače od ovakvih prevara, ali korisnici interneta nisu te sreće. Oni uvek moraju biti oprezni kada su u pitanju neočekivani ili sumnjivi emailovi, da ne klikću brzopleto na linkove u takvim emailovima i da ne otvaraju fajlove u prilogu, kao i da koriste neki antivirusni softver koji će moći da otkrije malver.
Osim korisnika čiji su računari zaraženi, žrtve su i autori YouTube videa koje su kriminalci zloupotrebili u ovoj kampanji, jer bi samo oni trebalo da budu ti koji će profitirati od pregleda svojih videa i reklama u njima.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade