Malver u ekstenzijama za Chrome i Microsoft Edge inficirao milione korisnika
Vesti, 04.02.2021, 09:00 AM

Avast je otkrio na desetine ekstenzija za Chrome i Microsoft Edge za koje je utvrđeno da preuzimaju klikove na linkove na stranicama rezultata pretrage i vode do fišing sajtova i oglasa.
Problematične ekstenzije dobile su grupni naziv "CacheFlow", a reč je o čak 28 dodataka za veb pregledače, uključujući Video Downloader za Facebook, Vimeo Video Downloader, Instagram Story Downloader i VK Unblock. Ekstenzije su koristile Cache-Control HTTP zaglavlje kao tajni kanal za preuzimanje komandi sa servera koji su kontrolisali napadači.
Google i Microsoft su iz svojih prodavnice uklonili sve ove dodatke za pregledače 18. decembra 2020. godine.
Prema telemetrijskim podacima koje je prikupio Avast, najviše zaraženih korisnika je bilo u Brazilu, Ukrajini i Francuskoj, Argentini, Španiji, Rusiji i SAD.
Infekcija je započinjala kada bi korisnici preuzeli jedan od spornih dodataka koji su nakon instalacije slali serveru zahteve za analitiku nalik na Google Analytics, a server bi zatim vratio Cache-Control zaglavlje sa skrivenim komandama za preuzimanje payloada druge faze koji je funkcionisao kao downloader za JavaScript malver.
Ovaj malver je prikupljao podatke kao što su datumi rođenja, e-mail adrese, geolokacija i aktivnosti uređaja, sa posebnim fokusom na prikupljanje podataka od Googlea.
U poslednjem koraku, malver je ubacivao još jedan deo JavaScripta u svaku karticu, koristeći ga za otimanje klikova koji su vodili do legitimnih veb sajtova, kao i za modifikovanje rezultata pretrage sa Googlea, Binga ili Yahooa da bi se žrtva preusmerila na drugi URL.
Ekstenzije su, zanimljivo, izbegavale infekciju uređaja korisnika za koje je procenjeno da su veb programeri, a takođe su konfigurisane da ne pokazuju sumnjivo ponašanje tokom prva tri dana nakon instalacije.
Avast je rekao da su brojni trikovi koje su autori malvera koristili da bi izbegli otkrivanje možda presudni faktor koji im je omogućio da krišom zaraze milione korisnika, a dokazi ukazuju da je kampanja možda bila aktivna bar od oktobra 2017.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade