Meta najavila nove zaštitne mere za maloletne korisnike Facebooka i Instagrama
Vesti, 10.01.2024, 10:30 AM
Meta je najavila da uvodi više ograničenja za sadržaj koji se prikazuje deci i da će olakšati maloletnim korisnicima da samo jednim klikom poboljšaju svoja podešavanja privatnosti.
Kompanija je rekla da će njene platforme Instagram i Facebook početi da skrivaju sporni sadržaj od tinejdžera primenom „najrestriktivnijih podešavanja kontrole sadržaja“ na njihove naloge.
Meta je takođe rekla da će ograničiti više termina za pretragu na Facebooku i Instagramu, i da više neće preporučivati sadržaje o samopovređivanju i drugim potencijalno nebezbednim temama u Instagram fidovima i pričama.
„Sada, kada ljudi traže termine koji se odnose na samoubistvo, samopovređivanje i poremećaje u ishrani, počećemo da skrivamo ove povezane rezultate i uputićemo ih na stručne resurse za pomoć“, navodi se u saopštenju Mete. „Već skrivamo rezultate za termine samoubistvo i samopovređivanje koji inherentno krše naša pravila i proširujemo ovu zaštitu na više termina.“
U saopštenju se navodi da će kompanija početi da uklanja objave o samopovređivanju iz fidova i priča tinejdžera čak i ako ih deli neko koga prate. Rečeno je da će se promene odnositi na korisnike mlađe od 18 godina i da će stupiti na snagu u „narednim mesecima“.
Kompanija je takođe rekla da će učiniti više da zaštiti privatnost dece tako što će ih podsticati da ažuriraju podešavanja privatnosti na Instagramu i omogućiti im da to urade pritiskom na dugme.
„Želimo da tinejdžeri u našim aplikacijama imaju bezbedna iskustva koja odgovaraju uzrastu“, rekla je kompanija u saopštenju, ukazujući na više od 30 alata i resursa koje je već razvila da zaštiti decu na mreži, uključujući rešavanje problema tinejdžera koji primaju štetni sadržaj o poremećajima u ishrani, samoubistvima i druge nametnute teme.
„Ako tinejdžeri odaberu da „Uključi preporučena podešavanja“, automatski ćemo promeniti njihova podešavanja kako bismo ograničili ko može ponovo da postavi njihov sadržaj, da ih označi ili pominje, ili da uključi njihov sadržaj u Reels Remixes“, stoji u saopštenju. „Takođe ćemo osigurati da im samo njihovi pratioci mogu slati poruke i pomoći da se sakriju uvredljivi komentari.
Zagovornici bezbednosti dece na internetu kažu da su promene premale i da dolaze prekasno.
Ova najava dolazi u trenutku kada se Meta suočava sa pritiskom na više frontova da bolje kontroliše sadržaj koji prikazuje deci, ali i zbog načina kako koristi dečje podatke.
Američka Federalna trgovinska komisija (FTC) objavila je prošlog maja da će tražiti potpunu zabranu monetizacije podataka dece posle čega je Meta tužila agenciju, rekavši da je FTC preterala i da nema ovlašćenja da nametne novo pravilo.
„Ako tinejdžeri odaberu da „Uključi preporučena podešavanja“, automatski ćemo promeniti njihova podešavanja kako bismo ograničili ko može da objavi njihov sadržaj, da ih označi ili pominje, ili da uključi njihov sadržaj u Reels Remixes“, stoji u saopštenju. „Takođe ćemo osigurati da im samo njihovi pratioci mogu slati poruke i pomoći da se sakriju uvredljivi komentari.
Foto: Brett Jordan / Pexels
Izdvojeno
Nova AI funkcija Google Chromea omogućava brzu proveru pouzdanosti veb sajtova
Google Chrome će dobiti novu funkciju pod nazivom „Store reviews“ („Recenzije prodavnice“) koja koristi veštačku inteligenc... Dalje
Prevaranti poklanjaju pretplatu za Telegram Premium - evo šta se krije iza toga
Prosečni čovek troši 938 dolara godišnje na 12 pretplata, otkrila je nedavno sprovedena studija kompanije Kaspersky. Postoje pretplate za sve: muz... Dalje
Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara
Bitdefender upozorava na poruke koje dobijaju korisnici Netflixa u kojima se obaveštavaju da su im nalozi suspendovani zbog neplaćene pretplate. &bd... Dalje
Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje
Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima
Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje
Pratite nas
Nagrade