Microsoft najavio da kreće u borbu protiv sajber kriminalaca koji zloupotrebljavaju legitimni softver Cobalt Strike
Vesti, 07.04.2023, 10:30 AM

Microsoftu i dvema partnerskim organizacijama sud je odobrio da krenu u istragu infrastrukture koja je povezana sa masovnom zloupotrebom Cobalt Strikea, legitimnog alata za testiranje koji su hakeri mnogo puta koristili za napade.
Jedinica za digitalne zločine (DCU) Microsofta, zajedno sa neprofitnim Centrom za razmenu i analizu zdravstvenih informacija (Health-ISAC) i proizvođačem softvera Fortra, objavila je da su „krekovane, zastarele kopije Cobalt Strikea i Microsoftov softver sajber kriminalci koristili za distribuciju zlonamernog softvera, uključujući ransomware“.
Cobalt Strike kompanije Fortra je protivnički simulator i softver za testiranje penetracije koji se koristi za otkrivanje ranjivosti i planiranje odgovora, ali starije verzije programa su široko korišćene od strane sajber kriminalaca.
31. marta, američki Okružni sud za istočni okrug Njujorka izdao je nalog kojim dozvoljava ovim entitetima da krenu za „zlonamernom infrastrukturom“ koja se koristi u napadima, kao što su serveri za komandu i kontrolu.
Microsoft je objasnio da im sudski nalog omogućava da obaveste „relevantne internet provajdere i CERT timove“ i da uz njihovu pomoć „prekinu vezu između kriminalnih operatera i zaraženih računara žrtava“. Kompanija je dodala da inicijativa uključuje tužbe za autorska prava za korišćenje softvera koji je „promenjen i zloupotrebljen da bi se nanela šteta“.
Koristeći „detekciju, analizu, telemetriju i reverzni inženjering“, Microsoft i partneri su pratili infrastrukturu širom sveta, uključujući Kinu, SAD i Rusiju, kao i grupe (koje finansiraju države) u Rusiji, Kini, Vijetnamu i Iranu koje koriste krekovane kopije Cobalt Strikea.
Prema saopštenju, softver je korišćen u više od 68 ransomware napada na zdravstveni sektor u više od 19 zemalja. Krekovanu verziju softvera takođe je koristila ransomware grupa Conti za napad na vladu Kostarike.
Microsoft i njegovi partneri sarađuju sa Odeljenjem za sajber kriminal FBI, američkom Nacionalnom radnom grupom za sajber istrage (NCIJTF) i Evropskim centrom za sajber kriminal (EC3).
Bob Erdman, pomoćnik potpredsednika za razvoj u Fortri, rekao je da kompanija pokušava da uspori sajber kriminalce koji zloupotrebljavaju njene proizvode već neko vreme.
„Fortra troši značajne resurse na istraživače, infrastrukturu i pravne procese za borbu protiv ovih pretnji, kao i da poboljša proizvod u svakoj verziji kako bi zlonamernim akterima otežala zloupotrebu“, rekao je on.
Naslovna fotografija: Microsoft

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade