Microsoft optužio kineske državne hakere za napade na korisnike Exchange Servera
Vesti, 03.03.2021, 10:00 AM

Microsoft je objavio hitna ažuriranja kako bi otklonio četiri ranije neotkrivene ranjivosti u Exchange Serveru za koje kompanija kaže da ih koriste kineski hakeri koji rade pod pokroviteljstvom države a sa ciljem izvršenja krađe podataka sa email naloga.
Opisujući napade kao “ograničene i ciljane”, Microsoft je rekao da su napadači koristili ove ranjivosti za pristup Exchange Serveru, odobravajući pristup email nalozima i otvarajući put za instalaciju malvera kako bi obezbedili dugoročni pristup.
Microsoft je napade prvenstveno pripisao HAFNIUM-u, organizovanoj hakerskoj grupi koja pod pokroviteljstvom države deluje iz Kine, mada se sumnja da bi i druge grupe mogle biti umešane.
Microsoft kaže da HAFNIUM uglavnom napada entitete u SAD sa ciljem krađe osetljivih informacija iz niza industrijskih sektora, uključujući istraživanja o zaraznim bolestima, advokatske kancelarije, visokoškolske ustanove, sektor odbrane, nevladine organizacije i druge.
Veruje se da HAFNIUM za svoje napade koristi iznajmljene virtuelne privatne servere u SAD kako bi sakrila svoje aktivnosti.
Ovo je osmi put u poslednjih 12 meseci da Microsoft javno optužuje državne hakerske grupe za napade na institucije ključne za civilno društvo.
Kompanija je u tekstu objavljenom na blogu objavila detalje o četiri novootkrivene ranjivosti nultog dana povezane sa ovim napadima, kao i zakrpe i listu indikatora kompromitovanja. Korisnici Exchangea su pozvani da ažuriraju softver.
Microsoft je takođe rekao da napad ni na koji način nije povezan sa SolarWinds napadima na američke državne institucije i kompanije koji su se dogodili krajem prošle godine, a u koje je umešan i Microsoft.
Iako su mnoge američke tehnološke kompanije imale burne odnose sa kineskom vladom, Microsoft opstaje u Kini od 1992. godine. Za razliku od Facebooka i Twittera, Microsoftova poslovna platforma LinkedIn i dalje je dostupna u Kini. Tako je i sa njegovim pretraživačem Bingom, iako lokalni Baidu dominira na tržištu pretraživača.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade